Dünya

ATİK Baskıları Protesto Etti!

12 Haziran 2011 seçimlerinde sonra ’’ustalık dönemi’’ adı altında en ufak demokratik talebe dahi tahammül göstermeyen faşist AKP hükümeti, demokrat, ilerici, devrimciler ile Kürt ulusuna, aleviler ile azınlık milliyetlere yönelik saldırılarını en uç noktaya çıkarmış durumda. Her türlü hak alma mücadelesinde sokağa çıkan, işçi-emekçilere, öğrencilere, sendikacılara, köylülere, HES’ lere karşı mücadele veren platformlara ve kurumlara karşı her türlü şiddeti reva gören faşist AKP hükümeti, halkın yükselen öfkesini ve mücadelesi karşısında şiddetin dozunu ayyuka çıkarmıştır.

Tüm ülkede 1 Mayıs öncesi başlatılan operasyonlar, 1 Mayıs’ın başarılı ve geniş katılımlı geçmesini engelleyemediği için 1 Mayıs sonrası operasyonların devam ettirilerek onlarca ilerici, demokrat ve devrimcinin gözaltına alınarak tutuklanmıştır. 3 Haziran günü Antep, Maraş, Urfa, Hatay ve Adıyaman’da Özgür Gelecek okurları ile Yeni Demokrat Gençliğe yönelik gerçekleştirilen operasyonla 8 kişi, 5 Haziran günü Dersim’de gerçekleştirilen operasyonla ise 7 kişi gözaltına alınmış ve daha sonra çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklanmışlardır.

Ankara’da sendikalı oldukları için işten atılan TOGO işçilerinin direnişlerine yönelik polis saldırıların artırılması, BEDAŞ işçilerine polisin gözü önünde faşistlerin saldırıları, THY yolu çalışanlarının grev yasağına karşı protestolarından dolayı işten atılmaları ve grevin yasaklanması, kamu emekçilerine yönelik uygulanan baskılar, emekçilerin kıdem tazminatına ve özlük haklarının gasp edilmesi girişimi,  AKP hükümetinin işçi ve emekçilere yönelik son icraatlarında birkaçıdır.

Yine basın ve medya üzerinde ki baskının yoğunlaşarak devam etmesi, eleştiri yapan gazetelerin, ve televizyonların tehdit edilerek kapatılması, yazarlarının işten atılması, yüzün üzerinde gazetecinin tutuklanarak yıllarca ceza istenmesi, sosyalist ve devrimci basına yönelik uygulanan baskı ve cezalar ile çalışanlarının sorgusuz sualsiz gözaltına alınarak cezaevlerine konması faşizan basıkların geldiği boyutu göstermektedir.

Kürt ulusuna yönelik imha ve inkar politikalarına acımasız bir şekilde devam eden faşist AKP hükümeti, Aralık 2011’de Roboski’de yaptığı katliamın tüm belgeleri açığa çıkmasına rağmen katliamın üzerini kapatmak için konuşan herkesi susturmaya çalışmaktadır. Bu yetmiyormuş gibi katliamda mağdur olan ailelerin çocuklarını tutuklayarak cezaevine koymuş durumdadır.

Saldırıların devamı olarak, son birkaç yıldır BDP’ye yönelik başlatılan operasyonlarda binlerce BDP yöneticisi KCK üyeliği ile suçlanarak tutuklanmış ve binlerce yıl ceza istemi ile yargılanırken, halkın oyları ile seçilen milletvekilleri halen cezaevlerinde tutulmaya devam edilmektedir. Son dönemde, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, BDP eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’ın da bulunduğu 6′sı BDP’li 2′si bağımsız 8 milletvekili hakkında “KCK üyesi olmak” suçlamasıyla dokunulmazlıklarının kaldırılması için fezleke hazırlayarak meclise göndermiştir.

Devam ettirilen saldırıların son perdesi Van’da sahneye konmuştur, yapılan ev baskınlarında yüzün üzerinde BDP’li gözaltına alınmıştır. Gözaltına alınanlar arasında BTP’li ilçe belediye başkanları, ilçe yöneticileri, il yöneticileri ile Van belediye başkanı Bekir Kaya da bulunmaktadır. Bugüne kadar otuzun üzerinde belediye başkanı ile binlerce BDP yöneticisi KCK ile ilişkilendirilerek gözaltına alınarak BDP susturulmak istenmektedir.

ATİK olarak, Özgür Gelecek okurları ve Yeni Demokratik Gençlik ile BDP’ye yönelik gözaltı ve tutuklamaları nefretle kınıyor, bugüne kadar yapılan operasyonlar neticesinde tutuklanan, en son Van’da gözaltına alınan Van belediye başkanı Bekir Kaya şahsında tüm BDP yönetici ve belediye başkanları ile Dersim, Hatay, Antep, Maraş, Urfa ve Adıyaman’da evleri basılarak gözaltına alınan ve çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklanan Özgür Gelecek okurları ve Yeni Demokrat Gençlik üyelerinin derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz.

-Kürt ulusuna yönelik her tülü saldırıyı nefretle kınıyoruz!

-BDP’ye yönelik gözaltı ve tutuklama furyasına son!

– Özgür Gelecek okurları ile Yeni demokrat gençlik üyeleri derhal serbest bırakılsın!

ATİK(Avrupa Türkiyeli işçiler Konfederasyonu)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu