GüncelManşet

Asimilasyona ve Baskıya İnat; Onbinler Ankara’da!(yenilendi-video)

Ankara: Üç büyük Alevi Federasyonun çağrısı ve  “Laik ve Demokratik Türkiye için Eşit Yurttaşlık” şiarıyla biraraya gelen onbinlerce Alevi, taleplerinin kabul edilmesini istedi.

7 Ekim sabahı erken saatlerde ülkenin dört bir yanından gelen Aleviler, Tren Garı’nda buluştu. En önde mitingin şiarının yazılı olduğu pankartı üç ayrı dilde taşıyan Alevi örgütleri, buradan Sıhhıye Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Onbinlerce Alevi son dönemlerde artış gösteren işaretlemelere, linç girişimlerine, 4+4+4 eğitim düzenlemesine ve AKP hükümetinin Alevileri dışlayan, aşağılayan, hakaret eden politikalarına karşı sesini yükseltti.

Mitingde biraraya gelen kitle, “Asrın en büyük yalanı Alevi açılımı”, “4+4+4=12 Eylül”,Devlet inancımı belirleyemez”, “Dergahlarımızı geri istiyoruz” , “Zorunlu din dersleri kaldırılsın”, “Koçgiri, Dersim Zilan, 6-7 Eylül, Ortaca, Maraş, Çorum, Sivas, Gazi, Roboski, Malatya; Unutmadık”, “Bu dava böyle bitmez/Domane Pelegoz”, “Hepimiz Aleviyiz, hepimiz Pir Sultanız” yazılı dövizleriyle taleplerini dile getirdi. Kitle, yol boyunca sık sık “Pir Sultanlar yaşıyor savaşıyor”, “Devletin Alevisi olmayacağız”, “Sivas’ı unutma, unutturma” sloganlarını alkış ve ıslıklar eşliğinde haykırırken, yol boyunca “Gündoğdu” marşını söyledi.

 

Çeşitli kesimler miting de yerini aldı

Alevilerin ülkenin dört bir yanından çeşitli dernek, vakıf ve dergahlarla gerçekleştirdiği katılım oldukça renkli görüntüleri de açığa çıkardı. Fenerbahçe Solaçık, Beşiktaş Çarşı, Kızıldavul’un yanı sıra AKP’nin hayvan katliam yasasını protesto eden platformlar da mitingde yerini aldı. Öte yandan Ankara’da polis tarafından katledilen Cem Aygün’ün ailesi de, “Cem Aygün’ü Öldüren Katil Polislerin En Ağır Cezayı Almalarını İstiyoruz, Kaza Değil Cinayet” yazılı pankart açarak, mitinde öfkelerini dile getirdi. Malatya Kürecik’te yapılan füze kalkanını protesto eden Kürecikliler de alandaydı.

Mitinge damgasını vuran en önemli gündemlerden biri de meclisten geçirilen “Suriye tezkeresi” oldu. “Çıktı tezkere, Tayyip gitsin askere”, “Yaşasın halkların kardeşliği”, “Savaşa değil eğitime bütçe”, “Suriye Türkiye kardeştir, ABD kalleştir” sloganlarını haykıran kitle, taşıdığı dövizlerle AKP hükümetinin savaş politikalarını protesto etti. Mitinge Suriye’deki gelişmelerden en fazla etkilenen kesimlerden biri olan Arap Alevileri de katıldı. “Artık yeter! Emperyalizme de, savaşa da hayır/Arap Alevileri” yazılı pankart açan gençler, yol boyunca savaş karşıtı sloganlar atarak halkların kardeşliğini dile getirdi. Mitingde Kürtçe, Zazaca, ve Arapça yazılı dövizlerin taşınması da dikkat çekiciydi.

 

Devrimcilere polis saldırısı

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) bileşenleri ortak pankart arkasında yürüdü. Kitlenin önemli bir kısmı miting alanına girmişken, ESP’nin geçişi sırasında polisle bir çatışma yaşandı. Bu sırada ESP kortejinin hemen arkasında bulunan Partizan korteji de polis saldırısına karşı tavır alarak arama noktalarını dağıttı. Diğer kurumların da dahil olmasıyla kısa süreli bir çatışma yaşandı. Geri çekilen polis, arama noktalarını devrimci kurumların alana girmesinden sonra yeniden kurabildi.

Mitinge HDK ortak pankartı arkasında katılan ve “Pir Sultan, Bedrettin, Nesimi… Hesabını verecek patrona ağa devleti” ve “Zamanaşımı, ev işaretlemeleri, asimilasyon, katliam, zorunlu din dersi; bozuk düzende sağlam çark olmaz” yazılı pankart açan Partizan kitlesi, yol boyunca “Sivas’ın hesabını sorduk, soracağız”, “Sivas’ı unutma, unutturma”, “Dün Sivas’ta bugün Malatya, çözüm faşizme karşı savaşta” sloganlarını haykırdı. Partizan kitlesi, AKP hükümetinin savaş politikalarını da protesto etti. “Suriye halkı yalnız değildir” sloganlarını atan kitle, TC’nin kardeş halkları karşı karşıya getirmeye çalıştığını dile getirdi. Bunun yanı sıra yürüyüş güzergahında “Sivas’ın hesabını sorduk, soracağız-Partizan” yazılamalarının yapıldığı görüldü.

11 Kasım’da İstanbul’da gerçekleştirilecek şölen broşürleri de yoğun bir şekilde dağıtılırken, yürüyüş boyunca şölene çağrı yapan kuşlamalar yapıldı.

Tüm kitlenin alana girmesiyle birlikte başlayan mitingde ilk olarak sözü Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri Genel Başkanı Kemal Bülbül aldı. AKP hükümetinin hemen her alanda baskı ve şiddeti yükselttiğine dikkat çeken Bülbül, Suriye halkının kardeş halk olduğunu dile getirdi. Ardından Alevi dedeleri kürsüye davet edildi.

Ulusoy Dede alandaki kalabalığa seslendi. Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Genel Başkanı Selahattin Özel de kürsüden kitleye seslenerek; ülkenin üzerinde kara bulutlar dolaştığını dile getirdi ve AKP’nin “muhatap bulamıyoruz” sözlerine tepki göstererek, asıl muhatabın Alevi örgütleri olduğunu söyledi.

Alevi Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Hüsniye Takmaz ise, baskı ve asimilasyon politikalarına karşı biraraya geldiklerini dile getirerek, AKP hükümetinin Alevilerin eşit yurttaşlık taleplerini duymazlıktan geldiğini, 4+4+4 ile gerici bir eğitim sistemini yaşama geçirdiğini, uyguladığı politikalarla kadınları eve hapsettiğini söyledi.

Aralarında Musa Eroğlu, Arif Sağ, Pınar Aydınlar, Ferhat Tunç, Tolga Sağ ve Hilmi Yarayıcı’nın bulunduğu çok sayıda sanatçı da mitinge katıldı.

 

Resimler için bakınız:

http://www.ozgurgelecek.net/resim-galerisi.html

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu