Dünya

Arjantin’de işçiler iş cinayetlerine karşı ayakta

Başkent Buenos Aires’teki Ulusal Kongre binasının önünde bir araya gelen binlerce işçi, Devlet Başkanı Cristina Fernandez tarafından kabul edilen yasayı protesto etti. Arjantin’de yeni işçi risk mevzuatının sadece sigorta şirketlerine hizmet ettiğini belirten işçiler, sokağa dökülerek eylem yaptı.

Arjantinliler kongreyi ablukaya alırken, eylemi örgütleyen İşçiler Genel Konfederasyonu (CGT) ve Arjantin İşçiler Merkezi, yeni mevzuatın sadece İşçi Riski Güvencesi Şirketleri’ne yarayacağını belirtiyor.

Her gün 20 işçi, iş cinayetine kurban gidiyor ve bunların 16’sı meslek hastalığından kaynaklanıyor. Buna rağmen Fernandez ilk mevzuatı açıkladığında iş kazalarında işçilere yüzde 20 daha fazla tazminat ödeneceğini ve mevcut sigortayla ödenmeyen tedavilerin de ödeme kapsamına alınacağını açıklamasını protesto eden işçiler şimdi kamu ya da özel şirketler arasında seçim yapmaya zorlandıklarını ifade etti.

İşçilerin eylemlerinin sürmesi beklenirken, sendikalar ülkede şimdiye kadar yapılmış en kitlesel eylemleri yapacaklarını duyurdu.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu