Güncel

Antep’te üretimden gelen güçle direniyorlar!

H.Merkezi: Bir hafta önce tek fabrikayla başlayan grev diğer fabrikalardaki işçilerin katılımıyla büyüyor.

Antep’te bulunan Başpınar Organize Sanayi Bölgesi’nde 5 fabrika grevde. Her geçen gün grev katılan işçilerin sayısı çoğalıyor. İnsanca yaşam için direnen işçiler hak gasplarına karşı direneceklerini haykırıyor.

Egemenler kar yapma hırsı içerisinde işçilerin haklarını gasp ederek işçileri; yoksulluğa itiyor. Bu duruma sessiz kalmayan Gürteks, Canan Tekstil, Motif İplik, Gür İplik ve Zeki Mensucat fabrikalarının işçileri üretimi durdurarak taleplerinin kabul edilmesi için fabrika önünde direniyor.

Üretimden gelen güçlerini kullanan işçiler talepleri kabul edilene kadar sabah akşam kapı önündeler. İşçilerin bu direnişi karşısında acizleşen patronlar devreye polislerini sokarak işçilere saldırıyor. İşçilere karşı barikat kuran polisler direnişi engellemek için ne kadar uğraşırsa uğraşsın fabrikalardan; “İşçiyiz haklıyız, kazanacağız”, “Baskılar bizi yıldıramaz”, “Diren direne kazanacağız” sloganları yükseliyor.

İşçilerinin bu direnişi karşısında bir araya gelen Başpınar Organize Sanayi Bölgesi’nde fabrikaları bulunan patronlar işçilere; 875 TL ücret ve yılda iki kere 10 yevmiye ikramiye vereceklerini açıkladı. Tekstil işçileri ise bu teklifin ihtiyaçlarını karşılamadığını ve Bin TL aylık maaş ve yılda 4 ikramiye taleplerin de kararlı olduklarını, sonuna kadar direneceklerini dile getiriyorlar.

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu