Güncel

Antakya’da okur toplantısı gerçekleştirildi

Antakya: Gerçeklerin kitlelere daha sık ulaşabilmesi kapsamında gazetemizin periyodundaki değişiklik üzerine başlatmış olduğumuz okur toplantılarından birini de 28 Eylül günü Antakya’da gerçekleştirdik. Gezi direnişi boyunca çatışmaların durmadığı ve en çok bedel ödeyen bölgelerin başında gelen Antakya’da direnişin sıcaklığı hala devam ediyor. Gazetenin neden haftalık çıktığı; gazetemizin beslenmesi ve gazetemizin dağıtımları kapsamında iki başlıkta ele aldığımız toplantıda ilgi ve tartışmalar oldukça iyiydi.

İlk konu başlığında Gezi Direnişi’nin göstermiş olduğu sosyal medya gerçekliği ve burjuva basının kirli yüzü üzerine sohbet ettikten sonra gazetemizin neden haftalık çıktığı üzerine sohbet ettik. Ayrıca  Suriye’de yaşananlar üzerine de spontane bir biçimde bir tartışma gerçekleşti. Tartışmada Suriye’deki emperyalist saldırganlık, emperyalizmin bölgesel çıkarları ve Türkiye’nin Suriye üzerinden yapmak istedikleri ve Esad üzerine sohbet ettik.

Suriye tartışmasında açığa çıkan bir gerçek de bölgede yaşanan birçok ayrıntı ve bu ayrıntıların hiçbir şekilde basına yansımayışıydı. Bu kapsamda konuya ilişkin doğal muhabirlik ve bölgeden gazetemize haber akışı konusu üzerine değindik.

Ayrıca okurlarımızla, bölgede örgütlenme çalışmalarına dair, kimi materyaller üzerine durduk. Özellikle Gezi Direnişi boyunca, çatışmaların en şiddetli yaşandığı Armutlu Mahallesi’ne ilişkin bir broşür çıkartılması konusunu tartıştık. Gazetenin beslenmesi hususunda yine Antakya’nın etnik kültürel farklılıklarının ve özelliklerinin yazılı hale getirilmesi ve gazetemize aktarılması konusunu konuştuk.

Tüm gücümüzle kitlelere, tüm gücümüzle örgütlenmeye

Toplantının ikinci konu başlığında ise gazetemizin dağıtımlarını konuştuk. Dağıtımlarda ortaya çıkan dar pratik zafiyeti üzerine konuştuktan sonra daha nitelikli bir dağıtım ve kitlelerle daha sıkı bağlar geliştirmek kapsamında dağıtım komisyonlarının önemi üzerine durduk. Gazetemizin haftalık çıkması vesilesiyle kitlelere daha sık gitmenin olanaklarının yaratıldığını belirten okurlarımız özellikle Harbiye, Samandağ, Tekebaşı ve Armutlu’da oluşturulacak dağıtım komisyonları ile kitle faaliyetinde niteliğin artırılmasını tartıştık. Kitlelerin özgün çelişkilerinin gazetemizde yansımasıyla gazetemizin örgütleme gücünün artacağını konuştuk. Ayrıca gazetemizin abonelik çalışmaları üzerine de somut tartışmalar gerçekleştirdik.   

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu