GüncelManşet

Antakya’da barikatlar Abdocan ve Aliş için yandı!

Antakya: Dün gece Abdullah Cömert’in 40. günü dolayısıyla binlerce kişi yine Abdocan’ın katledildiği yerde, Armutlu mahallesinde bir araya geldi. Eylem öncesinde CHP’nin yürüyüşün yapılmaması için Uğur Mumcu Meydanı’nda kurduğu platformla aldığı bütün önlemler ve çevirdiği bütün dolaplara rağmen kitle büyük bir kararlılıkla meydandan Gündüz Caddesi istikametinde yürüyüşe geçti. Polisin barikat kurmasının üzerine, ilk elden kendi barikatlarını kuran kitleye polis önce tazyikli su, sonra da biber gazı ve plastik mermilerle saldırdı. Ardından Gündüz caddesinde başlayan çatışma, hızla polislerin olduğu dört yol ağzına çıkan hemen her ara sokağa yayıldı. Polisin tüm saldırısına havai fişek, sapanlar ve Molotoflarla karşılık veren kitlenin özellikle evlerin damlarına konuşlanarak sapan ve Molotof kullanmaları coşkuyu arttırdı.

Eylemde birçok devrimci örgütün yanı sıra Partizan da barikat başlarındaki yerlerini aldı. Halkın, barikat başlarında çatışan kişilere özellikle yardım etmeye çalışması oldukça güzel görüntüler oluşturdu.

Evlerinin balkonlarından eşyalar atarak kitleye destek veren evlere tazyikli su sıkan polisin özellikle bir evin balkonunu hedef alarak gaz fişeği sıkmasının ardından evin camları kırıldı. Gaz evin içine doldu.

Polis, bu kez Batman’dan bile takviye ekip kullandı. Bu kez TOMAların ve özel hareket akreplerinin birkaç kat daha fazla olduğu gözlendi.

Polisin tüm saldırısına rağmen dinmeyen coşku ve öfke sayesinde sağlamlaşan barikatların yakınına bile yaklaşamayan polis, kitle kendiliğinden dağılmadan mahallenin içine giremedi. Tüm Armutlu Mahallesi sakinleri, hislerini “80’lerde destan yazan bu mahallenin o tarihten bu yana üzerinde olan ölü toprağı atıldı. 30 yıllık sessizliğini bozdu ve çok mutluyuz” diyerek dile getirdi.

13 temmuz antakya ev yandıKitlenin çatışmadaki üstünlüğünün üzerine, insanlar dağılırken özel hareket akrepleriyle ava çıkan polis 3 kişiyi gözaltına alırken bir evin üçüncü katına da gaz fişeği attı. Evin yandığı esnada alev görünmemesi oldukça dikkat çekiciydi ve kullanılan gazın kimyasal gücünü gösterdi birkez daha. Halkın çağırdığı itfaiye ekipleri yangını söndürdü fakat tüm itfaiyeden sonra eve giren basın da dahil halkın tüm aramalarına rağmen gaz kapsülü bulunamadı. Bunun üzerine Armutlu halkı, itfaiye ekiplerinin kapsülü kaçırmış olma ihtimalinin güçlü olduğunu söyledi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu