GüncelManşet

Antakya halkı, AKP’nin savaş politikalarına karşı ayakta(video haber)

H.Merkezi: Suriye’deki gelişmelerle birlikte tansiyonun sürekli yükseldiği Antakya, devletin OHAL uygulamalarına karşı direnişe geçti.

Antakya, Türk devletinin himaye etmesi, örgütlemesi ve her türlü olanağı sunmasıyla, El Kaide vb. örgütler için adeta bir üs haline getirildi. Bölge, dünyanın dört bir yanından cihat için Suriye’ye gelen muhaliflerin toplandığı bir alana dönüştü. Hâkim sınıfların desteğiyle Antakya’da eğitim alan, her türlü lojistik desteği temin eden silahlı militanlar, Antakya halkını uzun süredir tedirgin ediyor.

AKP hükümetinin Suriye’nin içişlerine karışarak yürüttüğü savaş politikaları ve Antakya’yı bu savaşın bir parçası haline getirmesi, bölge halkının uzun süredir tepkisini çekiyordu.

AKP hükümetinin Suriye ekseninde politikalarını protesto etmek isteyen  İşçi Partisi tarafından tarafından düzenlenmek istenen “Suriye-Türkiye kardeşlik buluşması” Hatay Valiliğinin fiili OHAL uygulamalarına takıldı.

16 Eylül günü Doğuş Okulları önünde toplanan kitle yürüyüşe geçmek istedi. Ancak bölgeye yoğun bir yığınak yapan polis yürüyüşe izin vermedi.

Eylemi yasakladığını reklam panolarına ilan asarak duyuran polis, mitingin yasaklandığını ilan ederek kitlenin dağılmasını istedi.

Miting için çağrı yapan İşçi Partisi yasaklama kararını protesto eden bir açıklama yaparak kitleye dağılma çağrısı yaptı.

Ancak alanda toplanan binlerce insan geri çekilmeyerek İşçi Partililere tepki gösterdi. İşçi Partililerin alandan ayrılması sırasında polis kitleye saldırdı.

Tazyikli su, gaz bombası ve coplarla kitleye azgınca saldıran polise karşılık veren kitle, çatışarak Armutlu, Sümer, Akdeniz mahallelerine çekildi ve burada barikatlar kurdu.

Hızını alamayan polis balkonlara çıkarak saldırıya tepki gösteren halkın üzerine gaz bombası attı.

Akdeniz Hastanesi de gaz bombalarının hedefindeydi. Halk çatışmalar sırasında sık sık sık sık “Tayyip istifa”, “Vali istifa”, “Savaş değil barış istiyoruz”, “Katil ABD, işbirlikçi AKP” sloganlarını haykırdı.  Mahallerde gençler yollara barikatlar kurarak ateşe verdi.

Antakya’nın Samandağ ilçesi ve Harbiye ile Adana ile bağlantısını sağlayan ana yollar polis tarafından kesildi. Yaklaşık üç saat süren çatışmanın ardından polis geri çekilmek zorunda kaldı. Çatışmalar sırasında polis çok sayıda insanı gözaltına aldı. Çevrede bulunan insanlar müdahale ederek birçok gözaltıyı da engelledi.

Direniş karşısında geri çekilen polis, Armutlu ve Sümer Mahallerini tamamen abluka altına aldı.

Gece yarısına kadar devam eden ve Antakya’da adeta polis işgalinin yaşandığı çatışmalar, polisin göz altıları serbest bırakacağını söylemesiyle duruldu.

Halk evlerine ancak Pazar günü gece yarısı gözaltılar serbest bırakıldıktan sonra döndü.

RESİM GALERİSİ İÇİN TIKLAYINIZ: http://www.ozgurgelecek.net/resim-galerisi.html

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu