Manşet

(Güncelleniyor) Antakya Halkı Ahmet’e Sahip Çıkıyor!

Antakya: 

14.00: Ahmet’in naşı şu anda Akdeniz Hastanesine getirildi. Antakya halkı saat 15.00 sularında hastaneden alıp Pınarbaşı mezarlığına defnedecek.Antakya valisi Celalettin Lekesiz yaptığı açıklamada Ahmet’in damdan düşerek öldüğünü iddia etti.

Ancak biz katilin kim olduğunu iyi biliyoruz. Ahmet’in katili devletin eli kanlı polisidir. Görgü tanıkları çok açık bir şekilde Ahmet’in polisin attığı gaz fişeği ile öldüğünü söyledi. Devlet diğer ölümlerde olduğu gibi olayı çarpıtmaya çalışmaktadır. Kitle cenazeden sonra Uğur Mumcu alanında toplanmayı kararlaştırdı.

12.00: Ahmet’in cenazesi Çekmece Beldesi Pınarbaşı Mahallesinde bulunan evinin önünden saat.16.00’da kaldırılacak.

Öte yadan Ahmet Atakanın cenazesi yapılan otopsi işleminin ardıdan sloganlarla Antakya’ ya doğru yola çıktı. Ahmet’in cenazesi Çekmece Beldesi Pınarbaşı Mahallesinde bulunan evinin önünden saat.16.00’da kaldırılacak.

10.00: Halk dün gece Akrepten yakın mesafeden atılan gaz fişeğinin başına isabet etmesi sonucu başından vurularak ölen Halkevleri üyesi Ahmet Atakan’ın vurulduğu yerde toplanmaya başladı.

Olay yeri inceme yapmaya gelen jandarmaya tepki var. Jandarma, Akreplerin kamera kayıtlarını aldıklarını söyledi. Ahmet’in naaşı şu anda Adana Adli Tıp kurumunda.

Antakya’da ise polis Ahmet’in vurulduğu yere, bölgeye yaklaşamıyor.

 Valilik Katilleri Aklamaya Çalışıyor!

Hatay Valiliği, Tuzluçayır, ODTÜ ve Berkinle dayanışma amacıyla  yapılan eylemin “izinsiz” olduğunu iddia ederek Ahmetin katledilmesini meşrulaştırmaya çalıştı. Valilik, devriye gezen polislerin Ahmet Atakan’ın bir binadan düşerken gördüklerini ileri sürdü.

Valiliğin yaptığı açıklamanın tam metni şöyle;

Merkeze bağlı Armutlu Mahallesi Gündüz Caddesi üzerinde toplanarak, Gezi Parkı eylemleri ve Tuzlu Çayır’da yaşananları protesto etmek için Gündüz Caddesi’ni trafiğe kapatan grubun kanunsuz yürüyüşe geçmesi üzerine, gruba dağılmaları, aksi takdirde müdahale edileceği ikaz edilmiştir. Ancak, yapılan tüm ikaz tekrarlarına rağmen grubun yürümekte ısrar etmesi ve grup içerisinden güvenlik birimlerine sapanla bilye ve taş atılması üzerine gruba, tazyikli su ve gaz ile orantılı müdahalede bulunulmuş ve dağılmaları sağlanmıştır. Ara sokaklara kaçan şahısların bir süre sonra cadde üzerinde tekrar toplanarak yola barikat kurmaları, barikatı ateşe vererek barikat gerisinden ve çatılardan havai fişek, taş ve bilye atarak mahalle sakinlerine zarar vermeleri üzerine gruba tekrar müdahalede bulunularak, dağılmaları sağlanmıştır. 10 Eylül 2013 Salı günü saat 00.57 sıralarında Gündüz Caddesi üzerinde devriye gezen güvenlik biriminden 1 kişinin binadan yola düştüğü anonsu yapılması üzerine derhal 112 Acil Servis ile görüşülerek bir ambulans gönderilmiştir. Ancak olay yerinde bulunan şahıslar yaralıyı kendi imkanları ile hastaneye götürmek istemiş, sonrasında yaralı olarak Antakya Devlet Hastanesi’ne getirilen Ahmet Atakan isimli vatandaşımız, hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetmiştir. Konu adli makamlara intikal ettirilmiş olup, çok yönlü olarak araştırılmaktadır. Elde edilen ilk verilere ve bilgilere göre yüksek bir yerden düşmüş olabileceği değerlendirilmektedir. Hiç kuşkusuz gerçek ölüm nedeni yapılacak otopsi çalışmaları sonucunda ortaya çıkacaktır. Merhuma Allah’tan rahmet, değerli ailesine ve sevenlerine sabır ve başsağlığı dileriz.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.  

 

 

[widgetkit id=309]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu