Güncel

Antakya, Ahmet için sokakta!

Antakya: 9 Eylül gecesi Diren ODTÜ demek için Armutlu sokaklarını tutanlardan olan Ahmet Atakan hayatını kaybetti. Sokakları zaten hiç terk etmemiş olan Antakya dün gece olduğu gibi bu gece de evinde oturmayıp sokaklara indi. Çevik kuvvet ve askerlerin mahalleyi ablukaya aldığı giriş çıkışlarda araçlarda arama yapmasına aldırmayan halk saat 20:00 itibariyle Ahmet Atakan’ın katledildiği yerde toplanmaya başladı. Yolu trafiğe kapatarak burada bir anma gerçekleştirildi.

Bize Gücünüz Yetmez!

Armutlu sokaklarında 1 Hazirandan itibaren bazen artarak bazen azalarak devletin faşizan uygulamalarına karşı halkın sokaklardaki isyanı üçüncü şehidini vermesiyle daha da artmıştır. Dün de, Ahmet’in öldürüldüğü yerde oturma eylemi yapmak isteyen kitleye tepki gösteren gençler katillerden hesap sormak için barikat kurarak devletin kolluk güçlerinin karşısına çıktı. Ancak halktan korkusundan ne yapacağını bilemeyen, sıkıştıkça baskının dozunu artıran devlet belediye aracılığıyla sokaktaki bütün çöp konteynırlarını ve barikat olarak kullanılan malzemelerin hepsini önceki gece sabaha karşı toplatmıştır. Mahalleli balkonlardan yine evinde ne varsa barikatlara atmıştır, artık Armutlu da alıştığımız bu görüntüler halkın gücünü, inanınca neler yapabileceğini dosta düşmana bir kere daha pratiğiyle gösterdi.

Barikatlar Yangın Yeri!

Çatışmalar Armutlu BP ve Gazi mahallesi civarında yaşandı. Partizan ve YDG olarak bizde alandaydık. Çatışmalarda iki kişi atılan gaz kapsüllerinden yaralandı, durumları iyi.  Havai fişekler ve Molotofların kullanıldığı eylemde barikatlar ateşe verildi, sık sık “Ahmet, Ali, Abdocan ölümsüzdür”, “Armutlu faşizme mezar olacak” sloganları atıldı. Akreplerin mahalle içine girdiği, bir önceki güne göre gaz kullanımı azdı. Gece geç saatlere kadar çatışmalar devam etti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu