GüncelManşet

Ankara’dan Amed’e… Ethem’den Medeni’ye…

Ankara: 28 Haziran günü Amed’in Lice ilçesinin Kayacık köyünde devlet tarafından yapılmak istenen “kalekol” inşaatını durdurmak isteyen köylülerin üzerine, faşist TC ordusu ateş açmış, açılan ateş sonucunda 19 yaşındaki Medeni Yıldırım katledilmişti. Ankara’da HDK tarafından örgütlenen ve Ethem Sarısülük’ün ailesinin, çeşitli demokratik kitle örgütlerinin, partilerin de katıldığı “Ankara’dan Lice’ye barış, eşitlik ve kardeşlik köprüsü kuruyoruz” şiarıyla Lice’de katledilen Hewal Medeni’nin ailesine taziye ziyareti yapıldı.

Öncelikle Medeni Yıldırım’ın katledildiği jandarma karakolunun bulunduğu yere doğru yürüyüşe geçen yaklaşık 50 kişilik heyet bileşenleri, “Medeni Yıldırım ölümsüzdür”, “Ethem yoldaş ölümsüzdür”, “Her der Lice, her der berxwedan” sloganları atarak karakolun önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasının ardından kurumlar tek tek söz alarak düşüncelerini belirtti. Ethem Sarısülük’ün kardeşi, İkrar Sarısülük söze “Size Ethem’den annemden selam getirdim” diyerek başladı. “Buraya halklar arasında eşitlik, barış köprüsü kurmaya geldik, halkların kardeşliği köprüsü kurmaya geldik” diyen Sarısülük sözlerini, “Yaşasın halkların kardeşliği” sloganıyla sonlandırdı.

Eylemde Partizan adına da bir konuşma gerçekleştirildi. Yapılan konuşmada “28 Haziran’da tam burada Hewal Medeni’nin katledilmesi, devletin Kürt halkına düşmanlığını bir kez daha göstermiştir. Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde şehit düşenlerin de anıldığı konuşmada, “Mehmet’in, Abdullah’ın Ethem’in Medeni’nin ve Ali İsmail’in, bu katliamların bu zulmün ve ölümlerin hesabını soracağımıza dökülen kan ve örülen direniş üzerine söz veriyoruz” diyerek sonlandırıldı. Basın açıklamasının ardından aileye baş sağlığı dilenerek Lice Belediye Başkanlığına gidildi. Ardından Amed merkezde DTK heyetiyle bir görüşme alındı. Karşılıklı burada bulunmalarından mutluluk duyduklarını belirten heyetler yapılan barış ve kardeşlik konuşmalarının sonrasında birlikte Diyarbakır 5 nolu hapishanesine çiçek bırakmaya gidildi. Hapishane önünde yapılan konuşmada “Mazlum Doğan ve Dörtler’e vurgu yapılarak, devletin yok etmeye çalıştığı halk, küllerinden yeniden doğdu. Onlar hayatı uğruna ölecek kadar çok sevdiler. Güçlerimizi birleştirirsek bu devleti yenebiliriz” denildi.

Hapishanenin içine çiçeklerin atılmasına sivil polisler müdahale etmek istedi ancak kitle “Katil polis hesap verecek” sloganlarıyla yapılmak istenen saldırıya tepki gösterdi.

 

[widgetkit id=235]

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu