Güncel

Ankara YDG’den katledilen çocuklar için eylem

Ankara: YDG, katledilen çocuklar için Yüksel Caddesi’nde buluştu, 140 gündür uyuyan Berkin Elvan için dilek feneri gönderildi.

Katledilen çocukların fotoğraflarının taşındığı eylemde Uğur Kaymaz, Enes Ata, Ceylan Önkol, Solin Bebek, Behzat Özen’in katledilişleri anlatıldı. Şiirler ve müzik dinletileri eşliğinde yapılan anlatılarla devletin özellikle T. Kürdistanı’nda sürdürdüğü savaş politikalarına dikkat çekildi.

Anlatılarla 12 yaşında 13 kurşunla öldürülen katledilen Uğur Kaymaz’ın, bedeni havan mermisiyle parçalanan Ceylan Önkol’un, 14 gerillanın cenaze töreninde öldürülen 14 kişiden biri olan Enes Ata’nın, Kandil’de bombalar ve mermilerin hedefi olan Solin Bebek’in ve son olarak da geçtiğimiz günlerde Şemdinli’de bir bombayı oyuncak sanarak eline alan ve bombanın patlamasıyla ölen 8 yaşındaki Behzat Özen’in “hesabını soracağız” denildi.

 

“Uyan Berkin seninleyiz!”

Çocuklara dair anlatımların ardından üzerinde çocukların isimlerinin yazılı olduğu balonlar patlatılarak katledildikleri vurgulandı.

“Katledilen tüm çocuklarımızın ömrü Berkin’imize ömür olsun, umutları Berkin’imizde yaşasın diye buluşuyoruz.” denerek çağrısı yapılan eylemde ekmek almak için sokağa çıkan ve 140 gündür yoğun bakımda olan Berkin Elvan için dilek feneri yakıldı ve “Uyan Berkin seninleyiz” sloganları atıldı.

Kitlenin yoğun ilgisini çeken eylem alkışlar ve Grup İsyan Ateşi’nin “Uyan Berkin” şarkısının ardından sonlandırıldı. 

 

Kaynak: www.yenidemokratgenclik.net

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu