Güncel

“Analar artık ölüyor”

İstanbul: Gezi Tutsak Aileleri tutsaklarının sesi olmaya devam ediyor.

İzmir’de olduğu gibi İstanbul’da da Gezi tutsak aileleri “Gezi Tutsaklarına özgürlük” şiarıyla eylemlerine Taksim’de cumartesi günleri yapmayı sürdürüyor.

Saat 17.00’de Galatasaray Lisesi önünde bir araya gelen aileler bu hafta Mehmet Ayvalıtaş’ın Annesi Fadime Ayvalıtaş’ın yaşamını yitirmesinin acısını yaşadıklarını dile getirerek eylemlerine başladı.

Fadime ananın cenazesinden geldiği belirten tutsak aileleri Fadime anaya evlat acısının ağır geldiği dile getirerek, ancak onun mücadelesinin yarım kalmayacağını, “Gözün arkada kalmasın senin mücadeleni sürdüreceğiz” sözleriyle vurguladı.

Eylemde söz alan Çağrı Erdoğan’nın babası geçtikleri hafta meclise gittiklerini, taleplerini ilettiklerini anlatan bir aktarımda bulundu.

Tekirdağ’da tutsak olan Okan Danacı’nın annesi de söz alarak oğlunun Tekirdağ’da darp edildiğini ve bunun pek çok tutsağın yaşadığı ifade etti.

 

İzzet Uysal; “Kırıklar hapishanesinden selam getirdim”

Danacı’nın ardından İzmir’de gözaltına alınıp tutuklanan ve yaklaşık altı ay Kırıklar F Tipi Hapishane’de kalan İzzet Uysal bir konuşma yaptı. Uysal Kırıklar’da bulunan diğer tutsaklardan selam getirdiğini, ailelerinin mücadeleleri sonucunun da etkisiyle serbest bırakıldıklarını belirtti. Uysal tutsak arkadaşlarının hepsi serbest bırakılana kadar mücadelenin süreceğini sözlerine ekledi.

 

“Fadime ana kavgamızda yaşıyor”

Yapılan konuşmalardan sonra basın metni okundu. Açıklamayı okuyan Cihan Aydoğan ilk Gezi şehidinin Mehmet Ayvalıtaş olduğunu belirterek, bugüne kadar adaletin Mehmet için işlemediği dile getirdi. Fadime ananın gözünün içine baka baka adalet saraylarında tiyatro oynandığını, Fadime ananın yüreğinin buna dayamadığı dile getirdi, hiç bir ana yüreğinin buna dayanmayacağını söyledi. Devletin “analar ağlamıyor” propagandasını yapanların dönüp Fadime anaya bakmalarını isteyen Aydoğan “Analar artık ağlamıyor, analar ölüyor artık” dedi.

Aileler sık sık “Anaların öfkesi katilleri boğacak”, “Gezi direnişi yargılanamaz”, “Fadime ana kavgamızda yaşıyor” şeklinde sloganlar attı. 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu