GüncelManşet

(Video) Abbasağa’da direniş tangosu

İstanbul: Çarşı tarafından organize edilen iftar ile başlayan Abbasağa Forumu’nun dün (16 Temmuz) akşamki konusu sabah saatlerinde Sancaktepe’de yapılan operasyonlardı. “Katiller dışarıda, çapulcular içerde” diyen Abbasağa Forumu, operasyonları protesto için Beşiktaş sokaklarında yürüyüş yaptı.

Dün akşam saatlerinde “Dostların arasında, güneşin sofrasında iftar açıyoruz” şiarıyla Çarşı tarafından organize edilen iftar ile başlayan forum saat 21.00’de başladı.

 

“Diren Berkin, Abbasağa seninle”

İlk olarak 16 Haziran günü Okmeydanı’nda polis tarafından gaz bombası fişeği ile başından vurulan ve hala yoğun bakımda uyutulan 14 yaşındaki Berkin Elvan’ın ailesi bir konuşma yaptı. Baba Sami Elvan, çocuğunun hala yoğun bakımda olduğunu ve umutla beklediklerini söyledi.

Sizlere Berkin’in selamını getirdim” diyen babaya Abbasağa da “Diren Berkin, Abbasağa seninle” sloganı ile karşılık verdi. Babanın konuşmasının ardından Abbasağa Forumu olarak hastanede her gece nöbet tutma kararı alındı.

 

Ara başlık

Sancaktepe’de sabah saatlerinde 60 kişilik bir liste ile yapılan operasyonlar ise forumun temel gündemi idi. Bu sırada bir yürüyüş yapma önerisi getirildi. Katılımcıların tamamı ellerini kaldırarak öneriyi kabul ettiklerini belirtti.

Üniversiteleri, ülkeyi, sokakları özgür bırak”, “Gözaltılar, tutuklamalar, baskılar bizi yıldıramaz”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganları ile parktan yürüyüşe başlayan yüzlerce kişi Beşiktaş’ın ara sokaklarından Kartal Heykeli’ne yürüdü. Yol boyunca “Gel, gel, gel” denilerek Beşiktaş halkı eyleme çağırıldı. Bunun da etkisiyle Kartal Heykel’e yaklaştıkça sayı iki bine yaklaştı.

Katiller dışarıda, çapulcular içerde”, “Katil polis hesap verecek”, “Her yer Taksim, her yer direniş”, “Çapulcuyu değil, palalıyı tutukla”, “Beşiktaş uyuma, direnişe sahip çık” sloganları ile heykelin etrafında buluşan Abbasağalılar adına yapılan konuşmalarda gözaltına alınanlar için adliye önünde buluşma çağrısı yapıldı.

 

“Yandaş MADO, Beşiktaş’tan defol”

Gezi ayaklanmasında yaşamını yitirenlerin, tutuklananların resimleri ile süslenen Kartal Heykeli’nin hemen karşısında yer alan bir MADO şubesi kitlenin öfkesinin hedefi oldu.

Geçtiğimiz günlerde Taksim’de direnişçilere yönelik MADO çalışanlarının saldırısını hatırlatan kitle “Yandaş MADO, Beşiktaş’tan defol” sloganı ile MADO’yu protesto etti.

 

Direniş tangosu

Sloganlarla yeniden Abbasağa Parkı’na dönen kitle sayılı konuşma kağıtlarının dağıtılmasının ardından forum başladı.

Konuşmalardan önce Gezi Sanat Kolektifi isimli grup, “Papatya gibisin, beyaz ve ince” isimli tango şarkısını Gezi direnişine uyarladıkları çalışmayı sergiledi.

Oldukça beğenilen ve insanlara neşeli dakikalar yaşatan tango gösterisi, alkışlarla sona erdi.

 

Direnişçi dayanışması

İlk olarak Abbasağa Forumu adına Antakya’ya giderek Abdullah Cömert ve Ali İsmail Korkmaz’ın ailesini ziyaret eden bir direnişçi, aile ile görüşmesini anlattı. Ve hazırladıkları kartları dağıtarak ailelere destek mesajı topladı.

Daha sonra yapılan konuşmalarda vicdani ret, operasyonlar tartışıldı. Öneri üzerine gözaltına alınan, tutuklanana, yaralanan ve yaşamını yitiren direnişçilerin aileleri için bütçe oluşturma kararı alındı.

 

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=LeAYra41AZ8&feature=youtu.be{/youtube}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu