Manşet

(An an) Tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edilen 3 Özgür gelecek okuru da serbest bırakıldı.

İstanbul:

19.45: İstanbul’da çetelere karşı mücadele eden devrimcilere yönelik operasyon kapsamında gözaltına alınanların Çağlayan Adliyesi’ndeki işlemleri devam ediyor.

ESP Maltepe İlçe Başkanı Zelal Armutlu ile Ünal Canik’in serbest bırakılırken, ESP üyeleri Mustafa Kapar, Cebrail Günebakan, Aykan Şimşek, Sinan Sağır, Serkan Okatan, Özlem Yiğit, Fırat İşsever ve Mahsuni Matur tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi.

 19.30: Sorguları ayrı bir savcı tarafından sürdürülen Halk Cephesi üyelerinden ise Muammer Kaya, Mahir Çelik, Şeref Özcan, İsmail Bilgili ve Mesut Taşgülük serbest bırakılırken, 11 kişi mahkemeye sevk edildi.

 

16.34: Tutuklanma talebiyle mahkemeye sevkedilen 3 Özgür gelecek okuru; İsyan Yükselir, Uğur Bektaş ve Mehmet Tabak‘ta serbest bırakıldı. Mahkeme devam ediyor.

15.55: Sabah erken saatlerde savcılık sorgusuna çıkarılan gözaltıların bir kısmı tamamlandı. ilk olarak sorguya özgür gelecek okurları çıkarıldı. Savcılık sorgusunun ardından  Çağrı Gülşen, Cengiz Mizraoğlu, Serkan Bozoğlu, Adnan Boyraz, Zozan Yardak,Cengiz Baysan, Özgür Yeğin, Fahri Gülşen serbest bırakılırken; İsyan Yükselir, Uğur Bektaş ve Mehmet Tabak mahkemeye sevk edildi.

 

12.00: 7 Ekim günü çetelere karşı mücadele ettikleri için, yüzlerce polisin katıldığı bir operasyonla gözaltına alınan devrimciler bugün sabah saat 10.00’da Çağlayan adliyesine getirildi.

Devrimcilerin getirildiği adliye önünde hareketli saatler yaşandı. Polislerin ablukası altında olan Çağlayan Adliyesi önünde devrimcilerin getirildiği saatlerde adliye içinde sloganlar duyuldu. Gözaltıları protesto eden devrimciler, “Baskılar bizi yıldıramaz”, “Halka değil, çetelere barikat” sloganları atıldı.

Mahkemenin görüldüğü sırada Halk Cephesi üyeleri Adliye önünde basın açıklaması gerçekleştirmek istedi. Burada polis engeliyle karşılaşan Halk Cepheliler, polisin tazyikli su ve cop darbelerine maruz kaldı. Saldırıyı protesto etmek için oturma eylemi gerçekleştirmek isteyen kitle polisler tarafından darp edildi ve 7 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların bırakılması için kitle burada oturma eylemi gerçekleştiriyor.

HDK: Gözaltılar serbest bırakılsın

Polis saldırılarının gerçekleştiği Çağlayan Adliyesi önünde birde Halkların Demokratik Kongresi (HDK) İstanbul Meclisi bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Gözaltına alınanların ailelerinin de katıldığı eylemde HDK adına açıklamayı HDK İlçe Yürütmesi Üyesi Cemil Yıldız yaptı. Gözaltına alınan devrimcilerin çetelere karşı mücadele ettiğine dikkat çeken Yıldız, gözaltına alınanların içinde Cebrail Günebakan, Sinan Sağır ve Aykan Şimşek’in de bulunduğunu söyledi.

“Gülsuyu’nu çetelerin kol gezdiği, kentsel dönüşüm yıkımlarını rahatça yapıldığı, rant çevrelerine peşkeş çekildiği bir yere dönüştürmektedir” diyen Yıldız, .

Çetelere karşı mücadele eden, demokratik haklarını kullanan devrimcilerin gözaltına alındığını ifade etti. Açıklamanın ardından Gözaltındaki ESP Maltepe İlçe Başkanı Zelal Armutlu’nun ablası Meral Armutlu da, “Kardeşim, çetelere karşı mücadele ettiği için gözaltına alındı. Polis, çetelere de operasyon yaptığını söylüyor ancak mahallede çetelerin saldırıları devam ediyor” dedi.

HPD İl Eş Başkanı Şamil Altan da, Gülsuyu’nda rant projesinin uygulanmak istendiğini belirtti, “Bu oyunlara gelmeyeceğiz, bize gücünüz yetmez” diye konuştu.

Açıklamanın ardından kitle Çağlayan Adliyesi’nin önünde bekleyişini sürdürüyor.

37 devrimcinin çıkarıldığı mahkeme devam ederken kitlenin bekleyişi sürüyor. Gözaltıların ifadeye çıkarılmaya başladığı gelen bilgiler arasında, mahkemenin gece geç saatlere kadar süreceği belirtiliyor. Kararın gece 23.00’te açıklanması bekleniyor.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu