GüncelManşet

(Video) #direnODTÜ, Her Yer Direniş (7 Eylül)

DENİZLİ

23.10: Akşam saatlerinden itibaren biraraya gelen eylemciler, “Diren ODTÜ” pankartıyla oturma eylemlerini sürdürüyorlar.

 

KOCAELİ

23.01: Kocaeli Gebze’de biraraya gelen kitle “Diren ODTÜ, Gebze seninle” yazılı pankart açarak yürüyor.

 

İSTANBUL

22.43/Kadıköy: Kadıköy’de sayıları gittikçe artan eylemciler, yol üzerinde oturma eylemlerini sürdürerek, yolu trafiğe kapattılar.

22.40/Gazi: Saat 21.00’de Gazi Dayanışma Platformu’nun çağrısıyla biraraya gelen kitlenin yürüyüşüne polisin saldırmasıyla başlayan çatışmalar sürüyor.

22.26: İstiklal Caddesi’nde çatışmalar devam ediyor. Muhabirlerimizden aldığımız bilgiye göre, çevik kuvvet yığınak yaparak caddeyi Lise’den Odakule’ye doğru süpürüyor. Onlara eşlik eden sivil polislerde kenarda bekleyenleri gözaltına almaya çalışıyor. Polis şiddetine tepki gösteren ve eylemle ilgisi olmayan çok sayıda insanda darp ediliyor. Polis kendisine tepki gösteren bir kişinin üzerine yanan sigarısını bastırdı. Sivil polisler ara sokaklarda 15’li gruplar halinde dolaşarak gözaltı yapıyor. Gözaltılar darp edilerek, dövülerek yapılıyor. Polis yoldan geçen bir turisti gözaltına aldı. Caddeden “Her yer Taksim Her Yer Direniş” sloganları yükseliyor.

21.54: /Kadıköy: Altıyol’da biraraya gelen binlerce kişi rıhtıma doğru yürümeye başladı.

21.44 /Kadıköy: Kadıköy Altıyol’da buluşanlar Bahariye Caddesi’ne doğru yürüyor

21.27: Galatasaray Lisesi önünde bekleyen kitleye polis saldırdı. Kitle ara sokaklara dağıldı. 

21.15: Kadıköy Boğa’da kitle “Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber, ya hiç birimiz” sloganları ile biraraya geliyor.

21.10: Galatasaray Lisesi önünde bekleyişine devam eden kitle “Diren polis, Tayyip seninle”, “Yaşasın halkların kardeşliği”, “Diren Rojava Taksim seninle” sloganlarını atıyor. Her geçen dakika Taksim Meydanına gelen kitlenin sayısı artıyor.

20.55: İstiklal Caddesinde çatışmalar devam ediyor. Gözaltına alınanlar olduğu öğrenildi. Kitle ise soda şişeleri ile polise saldırıyor. Polis cadde boyunca kordon oluşturmuş durumda. Kitleyi Taksim Meydanı’na bırakmıyor.

20.24: Galatasaray Llisesi önünde 2 bine yakın kişi sloganlar atmaya devam ediyor. Polis kitleyi Tünele doğru sürmek istiyor, fakat kitle direnerek polisi püskürtüyor. Kitlenin lise önünde bekleyişi sloganlarla devam ediyor. Polis kitleye boyalı mermi ile saldırıyor.

20.12: Taksim Galatasaray Lisesi önünde toplanan kitleye polis saldırdı, çatışmalar başlamış durumda. Muhabirimizden aldığımız bilgiye göre lise önünde 2 kişi gözaltına alındı.

20.00: Taksim’de toplanan kitleye polis kalkanlarla ve coplarla saldırdı. Polis kitleyi döverek  gözaltına almaya  başladı. Kitle ara sokaklara dağıldı.

19.58: Şu anda Partizan ve YDG okurlarının da bulunduğu kitle Taksim Mis Sokak’ta toplanmış

durumda. Kitle sık sık “Sık bakalım sık bakalım biber gazı sık bakalım ” soganını atıyor.

 

İZMİR

22.43: Polis kitleninn tepkisi üzerine barikatı açmak zorunda kaldı. 3 bini aşkın insan “Her Yer ODTÜ Her Yer Direniş” ve “Hükümet istifa” sloganlarıyla Konak AKP ilçe başkanlığı önüne geldi. Burada sloganlar eşliğinde oturma eylemi gerçekleştirdi. Ardından Alsancak’a doğru yürüyüşe geçti.

21.42:  Basmaneye doğru yürüyen halkın önü polisler tarafından kesildi. Kitle oturma eylemi başlattı.

20.39: Binlerce kişi şu anda Alsancak’tan Basmane’ye doğru yürüyüşe geçti. Kitle coşkulu bir şekilde müzik enstrümanları ile “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganını haykırıyor. Yürüyüşte Partizan, YDG, Kaldıraç BDP gibi kurumlar da bulunmakta. Yürüyüş coşkulu bir şekilde devam ediyor

 

ANKARA

23:38 Tuzluçayır’da polis saldırıları devam ediyor. Buna karşılık olarak kitle ara sokaklara barikatlar kurudu, çatışmalar devam ediyor.
22:57 Tuzluçayır’da polis müdahalesine karşı barikat oluşturuyor.

22.38: Muhabirimizden aldığımız bilgiye göre, polis Akrep ve TOMA’larla Mamak-Tuzluçayır’da kurulu bulunan direniş çadırlarına saldırdı. Ayrıntılarnı henüz öğrenemediğimiz saldırıya kitle direnişle karşılık veriyor.

Öte yandan ODTÜ’de çatışmalar duruldu, kitlenin bir kısmı kampüse çekilirken bir kısmı ise dağıldı. Polis ara sokaklarda dolaşarak gözaltı yapmaya çalışıyor.

21.50: Ankara’da çatışmalar devam ediyor. Kitle ara sokaklardan polise taşlarla saldırıyor

19.37: Şu anda polis marketlere girip insanları gözaltına almaya başlamış durumda. Muhabirimizden aldığımız bilgilere göre Migros mağazasından 1 kişi polisler tarafından gözaltına alınmak isteniyor.

19.20: Çankaya Belediyesi yakınlarında ve 100. Yıl mahallelerinde polis TOMA’larla kitleye saldırmaya devam ediyor. Kitle ara sokaklara dağıldı, fakat ara sokaklarda da çatışmalar devam ediyor. Polis kitlenin üzerine yoğun gaz ve plastik mermi atıyor. Ayrıca helikopterler sürekli çatışmaların yaşandığı bölgelerde dolaşıyor.

18.49: Kitle otoyol şantiyesine yürüdü burada kitleye polis saldırdı. Şu anda çatışmalar başladı. Aralarında Partizan ve YDG’nin de olduğu birçok devrimci kurum da alanda. Kitle sık sık “Kahrolsun bağzı yollar” sloganını atıyor.

 

MERSİN

19.50: Kitle Barış Meydanında basın açıklaması yaparak dağılmaya başladı. Ayrıca #direnMersin adına 3 günlük açlık grevi başlatıldı. Açlık grevine girenlerin isimleri şöyle; Deniz Melih, Özgen ve Murat Binzet

18.46: Polisin tüm engellemelerine rağmen kitle yürüyüşe başladı ve Barış Meydanına doğru yürüyor. Kitle Barış Meydanında basın açıklaması gerçekleştirecek.

18.03: Muhabirimizden aldığımız bilgilere göre şu anda Mersin’de kitle Pozcu Platin Mağazası önünde toplandı. Kitlenin yürümesine polis izin vermiyor.  

Polis, kitleyi abluka altına almış durumda, tüm bu engellemelere rağmen eylemciler “Diren ODTÜ, Mersin seninle”, “Her yer ODTÜ, her yer direniş” sloganlarını atıyor.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

 

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=N4OETwZwUsw&feature=youtu.be{/youtube}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu