GüncelManşet

(Yenilendi) Ahmet İçin Her Yerde Direniş!

 

 

ANTAKYA

 

00.05: Kitle eylemi sonlandırdı. Polis mahalleye girmek için bekliyor. Ahmet Atakan’ının ölümüne sebep olan saldırı gece 02-03 saatleri arasında olmuştu. Polisin mahalleye girmek için kitlenin azalmasını beklediği mahalle halkı tarafından söyleniyor. 

22.20: Gaz fişeği ile başından yaralanan Cevdet Gillioğlu’nun durumu ağır. Gillioğlu’a Akdeniz Hastanesinde müdale ediliyor. Kafatasında 5 yerde kırık bulunan Gillioğlu’nun beyin kanaması geçirdiği ve şuanda bilincinin açık olduğu belirtiliyor.

21.50: Polis Gündüz Caddesi’ne Semt Pazarı ve Elektirik Mahallesi tarafından yoğun gaz bombası atıyor. Kitle sokak sokak direniyor. Barikatları bırakmıyor.

21.30: Barikat başındaki kitle “Sık bakalım…” diye bağırıyor. Ayrıca sık sık, “Ahmet Atakan ölümsüzdür” sloganı atılıyor.

20.55: Cevdet Gillioğlu isimli bir kişi polisin attığı gaz bombasıyla başından yaralandı. Güllüoğlu Akademi Hastanesine kaldırıldı.

20.10: Armutlu’da kurulan barikata vantilatör gidiyor. Polis şuana kadar mahalleye giremedi. Kitle oldukca coşkulu. 

20.00: Polis kitleye gaz bombası atmaya devam ediyor. Kitle polise ses bombasıyla karşılık verdi. Atılan gazlardan etkilenen bir kişi hastaneye kaldırıldı.

19.00: Ahmet’in faillerinin bulunması için yapılan yürüyüşe polis saldırdıHalk barikatı güçlendirmeye devam ediyor. Evinden koltuklarını barikata getirenler var. 

19.00: Polisin attığı gaz bombası bir aracın camını kırarak içine girdi. Uzak mesafeden atılmasına rağmen camı kıran gaz bombasının üzerinde herhangi bir yazı bulunmaması dikkat çekti.

18.55: Kitle her geçen dakika artıyor.  Polis ara ara ses ve gaz bombasıyla kitleye saldırıyor. Kitle ise, “Burası Armutlu buradan çıkış yok” sloganını atıyor.

18.50: Gündüz Caddesi’nin her iki yönüne kitle barikat kurdu. Ateşe verilen barikat büyütülüyor. Ahmet’in vurulduğu yerde, kanı halen duruyor. Çiçeklerle anıtlaştırılmış durumda.

[widgetkit id=313] 

 

 

  [widgetkit id=315]

 

 

 

İSTANBUL

22.47: Polis hafriyat araçlarıyla barikatları kaldırıyor. Gözaltılar devam ediyor. Ümit Seyhan isimli bir kişi gözaltına alındı. İstiklal Caddesi üzerinde bekleyen bir kitle var.

22.20: İstiklal Caddesi üzerinde Fransız konsolosluğu civarında toplanan kitleye polis saldırdı. Kitle ara sokaklara dağılırken gözaltılar yaşandı.

21.50: Polis İstiklal Caddesi üzerinde bir muhabiri gözaltına almak istedi. Diğer gazetecilerinde tepki göstermesi üzerine muhabiri serbest bırakmak zorunda kalan polisler, gazetecilere gaz bombası attı.

21.35: İstiklal Caddesi’nde bulunan Büyükparmakkapı Sokağa çevik kuvvet ve sivil polisler saldırdı. Sokakta yaşanan gözaltılar içerisinde muhabirlerinde bulunduğu belirtiliyor.

21.30: Sarıgazi‘de yapılan eyleme de polis saldırdı. Kitle ateşe verdiği barikatlarda direnmeye devam ediyor.

21.28: Devrim Uygur ve Faruk Vural Zengin isimli kişiler darp edilerek İstiklal Caddesi üzerinde gözaltına alındı.

21.23: İstiklal Caddesi üzerindeki çok sayıda sivil polis son bir kaç dakika içerisinde 10’a yakın gözaltı yaptı.

21.15: Çevik kuvvet polisi İstiklal Caddesi üzerinde gözaltı yapmak istiyen yaklaşık 50 kişilik sivil polis grubunu eylemci sanarak plastik mermi sıktı. 

20.50: İstiklal Caddesi üzerinde çatışmalar aralıksız devam ediyor. Ayrıca çevik kuvvette İstiklal üzerindeki birçok ara sokağı tutuyor.

20.36: Karaköy’den yürüyen kitlenin önüne Şişhane 2. durak önünde polis barikat kurdu. Kitle polise havai fişeklerle müdahale etti. Polis kitleye gaz bombası atmaya başladı. Kitle ile polis arasındaki çatışma yakın mesafeden devam ediyor.

20.30: Karaköy’den yürüyen kitle Tepebaşı’na varmış durumda.

20.10: Kadıköy’den vapura binen kitle Karaköy’e ulaştı. Polisin ara sokakların çoğunu tutmasından kaynaklı kitle Bankalar Caddesi üzerinden Tarlabaşın’a doğru sloganlarla yürümeye başladı.

20.00: İstiklal Caddesi üzerindeki çatışmalar devam ediyor. Binlerce kişi polis saldırısına direniyor. Mis Sokağın başında kitlenin kurduğu barikatı yıkmak isteyen TOMA ve çevik kuvvet, kitlenin havai fişekle verdiği karşılık sonucunda geri çekildi.

19.40: İstiklal Caddesi üzerindeki bütün sokaklarda çatışmalar devam ediyor. Polis TOMA, Akrep adı verilen araçlarla ve gaz bombası, ağırlıklı olarakta plastik mermi ile kitleye saldırıyor. Aralarında Partizan ve Yeni Demokrat Gençlik okurlarınında bulunduğu kitle polis saldırısına taşlarla direniyor.

19.35: Kadıköy’den 1200 kişilik vapurla Taksim direnişine ilk vapur kalktı. 

19.26: Kadıköy Rıhtım’dan, “Kadıköy uyuma Ahmet’i vurdular”, “Hepimiz Ahmet’iz öldürmekle bitmeyiz” sloganlarıyla ve Gündoğdu marşı ile vapura binmeye başladı.

19.20Kadıköy Altıyol’da toplanan onbinlerce kişi, “Ahmet’in katili AKP’nin polisi”, “Ahmet Atakan ölümsüzdür” yazılı pankartlarla Taksim’e geçmek için Rıhtım’a yürüyor. Yürüyüşte “Elbet vardır bir bildikleri bu çocukların kolay değil yoksa ölmek” şeklindeki döviz dikkat çekti.

19.00: Taksim’de Meydan’a yürümek isteyen kitleye polis gaz bombalarıyla ve TOMA’larla saldırdı. Kitle polisin saldırısına havai fişekle karşılık verdi.

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=quwp4f7QJMQ&list=UUWFEQBbmxiBnrH-MWJCwt6w{/youtube}

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=K-bcfIWbxrQ{/youtube}

 

 [widgetkit id=312]

 

[widgetkit id=314]

 

[widgetkit id=318]

 

ANKARA

 

22.00: Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü önünde TOMA ve Akreplerle polis kitleye saldırısını sürdürüyor. Kitle polise taşlarla karşılık veriyor. Çatışmalar devam ediyor.

21.30: Tuzluçayır’dan yürüyen kitle Kurtuluş Parkı yanından geçerken arka tarafından gelen akrep tarafından saldırı oldu. Gaz bombalı saldırıya kitle taşlarla karşılık verdi. Saldırı anında dağılan kitle şuan Kolej Kavşağında toplanıyor.

21.20: Tuzluçayır’dan yola çıkan kitle Kızılay’a doğru, “Diren Kızılay, Tuzluçayır geliyor” sloganıyla yürüyor.

21.15: Kızılay’da toplanan kitleye polis saldırısı başladı.

20.50: Tuzluçayır’dan “Ahmet yoldaşın katili AKP’den hesap soracağız” pankartıyla yürüyüşe geçen binlerce kişi Kızılay’a doğru yürüyor. Aralarında Partizan ve Yeni Demokrat Gençlik‘inde bulunduğu kitle Cebeci’ye ulaşmış durumda.

20.00: Çeşitli ilçelerde toplanan halk Güvenpark’ta toplanmaya başladı. Güvenpark’ta şuan binlerce kişi var. Kitle, “Hepimiz Ahmet’iz öldürmekle bitmeyiz” sloganı atıyor.

 

[widgetkit id=317]

 

İZMİR

 

22.01: İzmir’de halkın Gündoğdu Meydanı girişinde kurduğu barikatlar Sevinç Pastanesi’ne kadar uzandı. Polis Lozan Meydanı’na kadar geri çekildi.

21.56: İzmir’de çatışmalar sürüyor. TOMA’ları engellemek için vatandaşlar arabalarını yola çekiyor. 

21.50:  İzmir’de polisin yoğun saldırılarına rağmen kitle dağılmıyor, çatışarak Gündoğdu Meydanı’na doğru ilerliyor. 

21.45: Polis gaz bombaları ve TOMA’larla kitleye saldırıyor. Kitle polise taşlarla karşılık verdi. Saldırı sonucu birçok kişi yaralandı.

21.00: Basmane Meydanı’nda toplanan aralarında Partizan‘ında bulunduğu kitleye TOMA’larla saldırı başladı. Kitle polise taşlarla karşılık veriyor.

 

ESKİŞEHİR

 

21.25: Eskişehir’de Eskişehir-Ankara treninin hareketine engel olan halk, yolcuları otobüslere aktarıyor. Tren yolu geçidinde nöbet tutuluyor.

20.49: Eskişehir’de bir yük treni, Ankara’dan Eskişehir’e gelen hızlı tren ve Konya’dan Eskişehir’e gelen bir trenin geçişi engellenmiş durumda.

20.25: Eskişehir’de tren yolu geçidi üzerinde oturma eylemi yapılıyor. Yük treni durduruldu.

19.45: Eskişehir halkı şehir merkezine yürüyor.

19.39: Eskişehir’de kitle, Sıhhiye Meydanı’ndan Espark’a yürüyor. 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu