Gençlik

Amed’de üç fidan anması

Amed: Kavgayı harmanlayan üç yoldaşımız, idam sehpasında umut, inanç ve kararlılıkla haykırarak veda ettiler. Ama bu veda bizlere değildi. Katillere, zulüm edenlere, halk düşmanlığı yapanlara bir vedaydı! Elbet sonu gelecekti bu bozuk düzenin bitecekti barbarlık! Ve o yüzdendir ki veda ediyorlardı cellâdın yüzüne gülerek!

Deniz, Hüseyin ve Yusuf’un ölümsüzlüğe uğurlanışının 40. yılında 6 Mayıs günü Amed’in birçok yerinde bildiri dağıtımı gerçekleştirdik. Denizlerin mücadelesini ve o mücadeleyi ilerletecek olan bizlerin olduğunu vurgulayan bir bildiri dağıtımı oldu.

Üniversitede ise Emek Gençliği, DGH, SGD, DÜO-DER ve YDG olarak 9 Mayıs’ta bir basın açıklaması ve yürüyüş düzenledik. Basın açıklaması öncesi Fen-Edebiyat Fakültesi kantininde ve gerçekleştirdiğimiz yürüyüş sırasında sesli ajitasyon çekerek kitleyi basın açıklamasına davet ettik.

Yürüyüş sırasında sık sık “Kürdistan faşizme mezar olacak!”, “Şehîd Namirin!”, “Faşizme karşı omuz omuza!” sloganları atıldı. Yürüyüş sonrası Fen-Edebiyat Fakültesi önünde yapılan basın açıklamasında; “Bu 6 Mayıs, 68 gençlik hareketinin devrimci önderlerinin ölüm yılının 40. yılıydı. Her yıl olduğu gibi bu sene de memleketin dört bir yanında Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan, Mazlum Doğan, Haki Karer, Mahir Çayan, İbrahim Kaypakkaya’nın şahsında Türk ve Kürt halkının özgürlük, bağımsızlık, demokrasi ve sosyalizm davasını yaşamıyla savunan ve bu uğurda katledilen her kuşaktan devrimcinin anıldığı bir gün oldu 6 Mayıs.

Denizlerin, Mahirlerin, Kaypakkayaların mücadelesinde öne çıkan ve son ana kadar dile getirdikleri hedefler, emperyalizme karşı Türkiye’nin ve Kürdistan’ın bağımsız, demokratik bir ülke olması ve Türk-Kürt halklarının kurtuluşunun gerçekleşmesiydi.

Dünden bugüne 40 yılda değişen sadece iktidar hükümetlerinin adları oldu. Dün Denizleri idam edenler, bugün de biz gençlerin taleplerine cevap vermiyorlar. 6 Mayısta, Nurhak’ta, Kızıldere’ de ve Diyarbakır 5 No’lu cezaevinde gençleri katleden zihniyetini devam ettiren AKP hükümeti ‘12 Eylülcüleri yargılıyoruz’ diyerek sadece göz boyuyor. Newroz da, mitingde, sokakta onlarca Kürt genci coplanıyor, kurşunlanıyor, öldürülüyor” ifadelerine yer verildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu