Güncel

Amed Halkından 14 Temmuz Mesajı: Diz çökmeyeceğiz!(video-haber)

H.Merkezi: BDP ve DTK’nın Cumartesi günü İstasyon Meydanında yapmak istediği “Özgürlük İçin Demokratik Direniş” mitingine azgınca saldıran devlet, bir kez daha Kürt halkının şanlı direnişi karşısında çaresiz kaldı. Günler öncesinden hazırlıklara başlayan devlet, kenti adeta ablukaya aldı. Çevre illerden binlerce polisi takviye olarak kente sevk eden devlet, neredeyse her sokağı caddeyi tuttu, şehre giriş çıkışlarda araçları tek tek durdurarak kimlik kontrolü yaptı. Mitingin yapılacağı İstasyon Meydanı ise adeta kuşatıldı.

Tüm bunlara karşın miting günü esnaf kepenk açmadı, Amed halkı İstasyon Meydanı’na aktı. Devletin tüm engellemelerine karşın sokağa çıkan Kürt halkı, Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılmasını istedi, AKP hükümetine yönelik tepkisini haykırdı. Kürt halkını zindanlarla ve katliamlarla durduracağını düşünen devlet, bir kez daha Amed halkı şahsında Kürtlerin görkemli direnişiyle karşılaştı.

Kitleye gaz bombaları ve tazyikli suyla saldıran, ateş açan, yakaladığı insanlara sokak ortasında işkence yapan, kenti adeta gaza boğan polis; gerçek mermi kullandı. Hızını alamayan polis, milletvekillerine de saldırdı.

BDP Amed İl binasından İstasyon Meydanı’na gitmek isteyen BDP’li milletvekilleri polisin saldırısına uğradı. Saldırı sırasında milletvekilleri Ayla Akat Ata, Mülkiye Birtane gaz bombasından etkilenerek hastaneye kaldırıldı. Polis saldırısı sırasında BDP Iğdır milletvekili Pervin Buldan hedef gözeterek sıkılan gaz bombası sonucu ayağından yara aldı. Polis gelişmeleri takip eden iki DİHA muhabirini de gözaltına aldı.

Ambulansları durdurarak yaralıları gözaltına alan polis, gün boyunca insan avına çıktı. Yaşanan çatışmalarda yüzü aşkın insanın gözaltına alındığı belirtildi. Yaşanan polis vahşetini protesto etmek amacıyla kitle Sümerpark’ta sabaha kadar oturma eylemi yaptı. Yaşananları değerlendiren BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Dün AKP faşizan rejimi Amed’deki görkemli direniş karşısında ne kadar aciz, ne kadar çaresiz olduğunu sergiledi. Dün devletin burada çıplak zorundan, copundan, panzerinden başka hiç bir şey yoktu” sözleriyle tepkisini dile getirdi.

AKP’nin Kürdistan’da meşruiyetini yitirdiğini söyleyen Demirtaş, Kürt halkını durduracak tek şeyin özgürlük ve demokrasi taleplerinin gerçekleşmesi olduğunun altını çizdi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu