Güncel

Amed halkı darbeyi lanetledi

Amed: 12 Eylül 1980’de gerçekleştirilen askeri faşist cuntanın 32. yılında darbeyi yargılama tiyatrolarının sergilendiği günümüzde, yapılan darbe, halkımız tarafından bir kez daha lanetleniyor.

12 Eylül günü 78’liler Dayanışma ve Araştırma Derneği’nin çağrısı üzerine Diyarbakır E Tipi Hapishane önünde aralarında Partizan’ın da bulunduğu birçok devrimci, demokrat ve yurtsever kurumla bir araya geldik.

Yine onlarca polis, zırhlı araç ve sivil polis çevremizi sarmışlardı.

 

“Hala 12 Eylül’ü yaşıyoruz”

78’liler Derneği Başkanı Ahmet AndıçÖzellikle bu cezaevinin önünde toplanmamızın nedeni 12 faşist cuntasının en vahşi işkence yöntemlerinin uygulandığı yer olması açısından tarihi önemdedir. Bizden 12 Eylül darbecilerinin yargılandığına inanmamız isteniyor. Her şeyden önce 12 Eylül darbecileri iki darbeciden ibaret değil. Emir-komuta ilişkileri içinde dönemin en üst MGK’den, sıkıyönetim komutanlarından en alttaki ere kadar bütün askeri görevliler, darbeciler ve darbecilerin suç ortakları yargılanmadıkça,(…) yine işkenceci cezaevi görevlileri, istihbarat subayları, işkencecileri doktorlar… Kısacası darbeci ve darbecilerin suç ortakları yargılanmıyorsa 12 Eylül de yargılanmıyor” dedi.

Daha sonra 12 Eylül darbe anayasasının ürünleri olan YÖK, RTÜK’ün hala yürürlükte olduğuna, DGM ve ÖYM vb. ile hala birçok Kürt siyasetçisinin “KCK operasyonu” adı altında tutuklandığına değinen Andıç “Hala 12 Eylül’ü yaşıyoruz” dedi.

Bütün suçluların yargılanana kadar peşlerindeyiz” diyerek açıklamasını sonlandıran Andıç’ın İHD Amed Şubesi Başkanı Raci Bilici ve BDP Eş Genel Başkanı Gülten Kışanak da birer konuşma yaptı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu