Gençlik

Amed de yurt sorunları bitmiyor

Amed: 18 Eylül günü akşam saatlerinde Dicle Üniversitesi öğrencilerinin kaldığı Ziya Gökalp yurdunda bir protesto yürüyüşü gerçekleştirildi. Öğrencilerin okullar açılmasına rağmen bir türlü bitmeyen sorunları taşma noktasına geldi.

Eylül ayının başından itibaren yerleşen öğrenciler yurt içerisinde temiz yatak, çarşaf ve temiz banyo, tuvalet sıkıntısı çekiyor. Ayrıca paraların peşin alınmasına rağmen ayın ortasına kadar yemek verilmedi.

Bu sorun erkek öğrenciler için ayın ortasında kadar devam ederken, kız öğrencilerin yemek sorunu hala sürüyor.

Ziya Gökalp yurdunun a,b,c blokları eski binalardır herhangi hafif bir depremde zarar görme riski vardır, yurdun üst tarafına yapılan yeni yurt yerleşkeleri okullar açılmasına rağmen hala tamamlanmadı ve bu yurtlara sadece kız öğrencilerin yerleştirilmesi tepki çekiyor.

Erkek ve kız öğrencileri ayırarak harem selamlık uygulaması getirilmek isteniyor. Lakin yıllardır birlikte olan öğrenciler olumlu bir sinerji oluşturmuş bundan vazgeçmek istememektedirler bu konuda talepleri kız ve erkek öğrencilerin yeni yapılan yurtların yarısına erkek öğrencilerin yerleşmesidir.

Bu talepler doğrultusunda harekete geçen öğrenciler akşam saatlerinde toplanıp genel bilgilendirme toplantısı ve akabinde yurt içinde bir yürüyüş gerçekleştirdi. Protesto yürüyüşü devam ederken yurt müdürü söz almış, sorunları dinlemiş fakat her yönetici gibi oyalama yoluna gitmiştir.

Bunun üzerine öğrenciler yurt girişine doğru yöneldi, idarece çağrılan polis ekipleri, 10 civarında ekip arabası ve bir akrep olmak üzere kapıda hazır bekledi. Polis çelik yelek ve ellerinde otomatik silahlar öğrencilerin önünde geçti.

Öğrenciler her ne kadar demokratik hak arayışlarını kullansalar da polis her zamanki tavrını göstermiş, ellerinde silahlarla öğrencileri durdurmuştur.

Polisin konuşma ve hareketlerindeki tavır öğrencileri olumsuz yönde etkiledi, öğrenciler polisin en ufak bir hak arayışında bile tavrını bir kez daha gördü. Yapılan görüşme sonucu 5 kişilik öğrenci heyeti seçildi, idare ile toplantı yapılmasına karar verilmiştir.

Öğrenciler pretosto alkışlarıyla sorunların çözülmemesi halinde tekrar yürüyüş ve boykot yapacakların dile getirdi. (Amed YDG)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu