Güncel

Amed Cumartesi Anneleri İsa Efe’yi sordu

Amed: Koşuyolu Parkı’nda Cumartesi Annelerinin 239. haftası gerçekleştirildi. Bu hafta İsa Efe’nin hayat hikâyesi anlatıldı.

İsa Efenin hayat hikâyesi: Mardin’in Derik ilçesine bağlı Kocatepe Köyünde İsa Efe ikamet etmekteydi. Olay günü sabah saatlerinde Derik Üçyol Karakoluna bağlı askerler tarafından gözaltına alınıp ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı. Aynı gün içerisinde Kocatepe Köyüne askeri araçlarla gelen üniformalı bir grup asker Derik İlçe Jandarma Komutanlığı’ndan geldiklerini söyleyerek İsa Efe’nin vermesi gereken bir ifadesi olduğunu ifadeden sonra tekrar geri bırakılacağını söylediler. Ailesi serbest bırakılır düşüncesiyle hiç itiraz etmedi ancak serbest bırakılmadı ve bir daha kesin haber alınamadı.

Daha sonra Derik Cumhuriyet Savcılığına bir ihbarda bulunulur. İhbarda Derik ilçe merkezine 5 km mesafe uzaklığında mezarlık bulunur bunun üzerine Derik Cumhuriyet Savcılığı 04.08.2013 tarihinde kazı çalışması başlandı. Kazı çalışması sonucunda bir insana ait kemikler bütün halinde bulundu. İsa Efe’nin kayboluşundan sonra ailenin şüphelendiği ve söz konusu yer aynı yerdi bu yüzden DNA eşleşmesi istendi ve alınan örnekler Adli Tıp Kurumuna gönderildi, sonuç bekleniyor. Hikayenin okunmasının ardından 17 yıldır kayıp olan İsa Efe için 5 dakikalık oturma eylemi gerçekleştirildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu