GüncelManşet

(yenilendi) “Ali’yi ve katillerini unutmayacağız”

H. Merkezi: Gezi Parkı’nda koparılmaya çalışılan fidanlara ve ağaçlara sahip çıkmak için başlayan direnişe karşı pervasızca polisi, sivili, faşisti ile saldıran devletin bu saldırganlığı sırasında yaşamını yitiren 6. Fidan oldu Ali İsmail Korkmaz…

Hayat dolu ve Antakya’nın isyanını içinde taşıyan Korkmaz, Eskişehir’de sivil polis-faşist işbirliğinde saldırıya uğradığı günden bu yana tedavi gördüğü hastanede 10 Temmuz’da kaybetti. Ali İsmail Korkmaz’ı anmak ve öldürenlerden hesap sormak için yapılan eylemler Türkiye’nin birçok bölgesinde devam ediyor.

Dün (11 Temmuz) gece boyunca forumlarda buluşan on binler sabahlara kadar sokaklardan ayrılmayarak, Korkmaz’ı andı.

 

Eskişehir

Eskişehir’de Ali İsmail’in hayatını kaybettiği gün (10 Temmuz) on binlerce kişi onu memleketi Antakya’ya uğurlamıştı. Ali İsmail için Antakya’da uğurlama yürüyüşleri düzenlenirken Eskişehir halkı da avukatları, öğrencileri, akademisyenleriyle Ali İsmail için destek eylemleri düzenledi.

binler ali ismaili unutmadi eskisehir2Eskişehir Barosu İnsan Hakları Komisyonu, Eskişehir Valisi Güngör Azmi Tuna’nın polisi koruyan ve saldırıyı meşrulaştıran açıklamalarına karşı bir açıklama yaptı. Açıklamada, soruları cevaplamaktan kaçınan Vali Tuna için sorular soruldu.

Sayın Tuna kolluk güçleri içerisindeki sivil giyimli polislere de amirlik ettiğinin farkında mıdır? İkinci olarak, geçtiğimiz haftalarda Ali İsmail Korkmaz’ın öldürülmesi ile ilgili başlatılan adli soruşturmada en önemli kamera kaydının 20 dakikalık bölümünün profesyonel bir el tarafından ustaca silindiğini, kaydın hard disk bölümünün dahi sıfırlandığından haberdar mıdır?

Açıklamada ayrıca Eskişehir’de Ali İsmail’in saldırıya uğradığı gün çevik kuvvet polisleri ve sivil polisler tarafından işkenceye uğrayan Caner Ertay’a da değinildi.

Ali İsmail Korkmaz için Adliye önünde 17.00′de Ali İsmail’in uğradığı hukuksuzluğu vurgulamak için bir basın açıklaması yapıldı. Aynı saatte Ali’nin hocaları ve arkadaşları da Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi önünden yürüyüşe geçti. Üniversite kapısına “Üniversite Ali’yi ve katillerini unutmayacak” pankartı asıldı. Adliye’den ve üniversiteden gelenler Espark önünde buluştu ve basın açıklaması yapıldı.

Bir süre oturma eyleminin ardından Cuma günü 21.00′de Eti Park forumunda buluşmak üzere eyleme son verildi. Eskişehir’de Ali İsmail Korkmaz’ın isminin Eti Park’a verilmesi için bir kampanya da başlamış durumda.

 

binler ali ismaili unutmadi ankaraAnkara

Ankara forumları, Eskişehir’de eli sopalı faşistler ve polisler tarafından katledilen Ali İsmail Korkmaz için “Hepimiz Ali’yiz, öldürmekle bitmeyiz” diyerek kitlesel bir yürüyüş gerçekleştirdi.

Kızılay/Güvenpark Dayanışması, Ethem Sarısülük Parkı İnisiyatifi, 100. Yıl İnisiyatifi, Anıtpark Forumu, Çayyolu 3 Fidan Parkı Forumu, Elvankent Halk Meclisi, Kuğulu İnisiyatifi, Seğmenler Forumu, Mamak Halk Komitesi, AOÇ Halk Meclisi, ODTÜ Mezunları Derneği Forumu ve Kamu Emekçileri Forumu tarafından yapılan çağrı sonucu yaklaşık binden fazla kişi Demirtepe metrosundan Güvenpark’a yürüdü.

Kitlenin öfkeli olduğu dikkat çekerken, yoldaki insanlardan, araçlardan ve çevredeki binalardan da sloganlar ve alkışlar yükseldi.

Güvenpark’a gelinmesinin ardından ilk olarak Haziran Direnişi’nde polislerin ve gerici-faşistlerin saldırılarıyla katledilenler için saygı duruşunda bulunuldu. Yapılan konuşmalarda direnişte halka yönelik saldırgan politikaların sorumlusunun bizzat Tayyip Erdoğan olduğunun altı çizildi.

Forum katılımcıları direnişin mahallelerdeki forumlarda ve sokakta sürdüğünü, özgürlükler ve haklar için AKP’ye karşı mücadelenin devam ettirileceğini dile getirdi.

 

binler ali ismaili unutmadi izmir2İzmir

İzmir’de Gündoğdu İskele Forumu’nun kararıyla yüzlerce kişi Gündoğdu Meydanı’ndan yürüyüşe başladı. 2. Kordon’u trafiğe kapatan İzmirliler Konak Meydanı’nda oturma eylemi yaptı.

İzmir Güzelyalı Halk Forumundaki halk da “Adalet arıyoruz” pankartıyla Güzelyalı sokaklarında ellerinde fenerler eşliğinde bir yürüyüş gerçekleştirildi. Yürüyüşte gözaltılar, direnişte hayatını kaybedenler ve tutuklularla ilgili sloganlar atıldı.

 

Adana

Adana Atatürk Parkı’ndan yüzlerce kişi yürüyüşe başlayarak Adana’nın merkezinde yer alan 5 Ocak Meydanı’na geldi. Buradan tekrar parka dönülerek direnişte hayatını kaybedenler için saygı duruşu ve anma etkinliği düzenlendi.

 

binler ali ismaili unutmadi aydinAydın

Aydında yüzü aşkın insan, Belediye Parkı’ndan Adliye’nin önüne yürüdü. Eğitim-Sen Başkanı Haydar Pınarbaşı burada bir konuşma yaptı.

Pınarbaşı, konuşmasında Gezi Direnişi’yle açığa çıkan AKP faşizminden bahsetti ve “Direneceğiz. Direne direne kazanacağız. Abdullahların, Ethemlerin, Ali İsmaillerin yüzlerindeki o gülücük kadar güzel bir hayatı hep birlikte kuracağız” ifadesini kullandı.

 

 

 

 

 

 

{youtube}https://www.youtube.com/watch?v=_YRSRg6ARDU{/youtube}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu