Güncel

Aliağada köylüler yol kapattı

İzmir: Petkim Aliağa Kompleksi içindeki 1400 dönüm alanda kurulacak Star Rafinerisinin geçen Aralık ayında başlayan saha hazırlama çalışmaları çerçevesisindeçıkan harfiyat çalışmalarına itiraz eden Güzelhisar köylüleri, yol kapatma eylemi yaptı.

17 Ağustos günü Aliağa’yı Manisa’ya bağlayan yolu kesen köylüler, sürekli geçen araçlardan rahatsız olduklarını söyleyerek geçişlere izin vermeyeceklerini belirterek yolu bir saat trafiğe kapattılar.  Köylüler adına konuşan Güzelhisar köyü muhtarı Mustafa Erdeniz, 14 ay sürecek harfiyat çalışmalarının bölgenin kimyasını değiştirdiğini iddia etti.

Günde 4000 sefer yapan kamyonların sürekli toz kaldırdığını ve bu nedenle de ürünlerinin telef olduğunu söyleyen muhtar; aslında hiç de şaşırtıcı olmayan ve bir çok yerde çevre üzerinden egemenler eliyle gerçekleştirilen saldırılarda da rastladığımız örneklerden de bahsetti.

Muhtarın anlatımına göre; sürekli geçen araçların yolu bozuluyor ve trafik kazalarına sebebiyet veriyor. Bu durum can güvenliğini tehlikeye atıyor.

Yine 14 ay sürecek harfiyat çalışmalarında, toplamda 10 milyon metreküpten fazla toprak köylerine ve tarlalarına boşaltılacak. Bu çerçevede yol genişletme adı altında tarlalarına zorla el konulan köylüler Kış sürecinde yağan yağmurlarla da ürünlerinin telef olacağı iddiasındalar. Zaten şu an da da; günde 4000 sefer ile kalkan tozun ürünlere zarar verdiğini belirten muhtar, 7 aydır süren çalışmalarda şirket yetkililerine ve PETKİM’e müracat ettiklerini ama sürekli olarak oyalandıklarını dile getirdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu