Güncel

Ali İsmail’e Verilen Rapor Ortaya Çıktı

H.Merkezi: Ali İsmail Korkmaz’ın, polisin saldırısıyla baygınlık geçiren ve arkadaşalrı tarafından bulunduktan sonra hastaneye götürülen Ali İsmail’e verilen rapor ortaya çıktı. Yunus Emre Devlet Hastanesi’nde Dr. Hasan Gülcü tarafından hazırlanan sağlık raporu, sosyal paylaşım sitelerinde yayınlandı.
Facebook’ta yapılan paylaşımda, 2 Haziran gecesi yaralanan ve Yunus Emre Devlet Hastanesi’ne götürülen Korkmaz’ın, ağrı kesici ilaç yazılarak, taburcu edildiği görülüyor. Paylaşımı yapılan, Dr. Hasan Gülcü imzalı, adli vaka teşhisi konulan raporda, “Bir başka şahıs tarafından darp ve çarpma sonucu yumuşak doku bozuklukları” tanısı konularak, ağrı kesici ilaç yazıldığı anlaşılıyor. Taburcu edildikten sonra evine gidip uyuyan Korkmaz’ın fenalaşması sonucu götürüldüğü Eskişehir Devlet Hastanesi’nde yapılan tetkiklerinde beyin kanaması geçirdiği belirlenmiş, 38 günlük yaşam mücadelesinin ardından dün hayatını kaybetmişti.

Deliller Karartılmak İsteniyor

Öte yandan Eskişehirli avukat Selin Dağlar, Ali İsmail Korkmaz’ın katledilmesiyle ilgili delillerin karartılması konusunda ciddi kuşkularının olduğunu söyledi. Ali İsmail Korkmaz ile en son konuşan kişilerden birinin kendisi olduğunu belirten avukat Selin Dağlar şöylekonuştu: “Ali olaydan sonra hastaneye gitmiş. Daha sonra onu karakola yönlendirmişler. O sırada benimle temasa geçildi. Ben de Ali’nin bulunduğu Odunpazarı Polis Merkezi’ne gittim.
Benimle buluştuğunda tam olarak olayı hatırlamıyordu, konuşma zorluğu çekiyordu. Ancak bana gelme noktasına kadar arkadaşlarıyla yaptığı diyalogdan ki, onların tanık olarak ifadesine başvuruldu savcılık tarafından.

Copla dövüldüğü, polisler tarafından darp ve sivil vatandaşlar tarafından darp edildiği şeklinde Ali İsmail’in söylemleri olmuş kendilerine. Bu şekilde tanıkların beyanları var dosyada. Artı dosyada bir tanık var, Olayı bizzat birebir gördüğüne dair anlatımları olan. Ellerinde cop olan şahısların, sivil kıyafetli polislerin ve sivil vatandaşların darp ettiğini söylüyor. Ali benimle birlikte polis Merkezi’nde verdiği ifadesinde ise 4-5 kişinin kendisine saldırdığını, sivil giysili olduklarını beyan etti. Ama konuşmada zorluk çekiyordu ve ters giden bir şeyler olduğu belliydi. Acilen hastaneye götürülmesi gerektiğini belirttim. Ali, yanındaki kuzeniyle birlikte Eskişehir Devlet Hastanesi’ne götürüldü. Orada beyin kanaması teşhisi ile Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Hastanesi’ne sevk edildi.

Olay yerine yakın işyerlerinin 3 yerinin güvenlik kamerasına bağlı bilgisayar hard diskleri incelendi, ikisi boş çıktı. Birinin ise 18-20 dakikalık bölümünün olmadığı tesbit edildi. Bir CD ise açılmadı. Delillerin karartılması konusunda ciddi kuşkularımız var.”

Baro’dan Eskişehir Valisine Tepki

Eskişehir Barosu İnsan Hakları Komisyonu da yaptığı yazılı açıklamada Ali İsmail Korkmaz’ın yaşamını yitirdiği gün Eskişehir Valisi Güngör Azmi Tuna’nın yaptığı açıklamanın kamuoyu vicdanını rahatsız etmekle kalmayıp, hukuk devletinin en temel prensiplerini açıkça çiğnediğini dile getirdi.
Yaşananlar karşısında Vali Tuna’ya hukukçu olmanın sorumluluğu ile belirli sorular sorma ihtiyacı ve kamuoyunu bilgilendirme göreviyle basın açıklamasını yapma zorunluluğu duyduklarını ifade eden Eskişehir Barosu İnsan Hakları Komisyanu açıklamasında şöyle denildi: “Vali basın mensuplarına cevaben yaptığı açıklamada; yürüyüşe katılanların birbirine zarar verdiği yönünde duyumları olduğunu, bu suçu polislerin üzerine atan kötü niyetli grupların olduğunu, Türk polisinin kesinlikle böyle bir saldırı yapmayacağını, kimseyi bu şekilde öldürmeyeceğini, Eskişehir’de bu olayın münferit olduğunu ve benzer başka bir olayın yaşanmadığını söyleyerek bir mülki amirden çok iktidar partisi yetkilisi gibi davranmış ve görev alanının dışına çıkmıştır. Yürüyüşe katılanların birbirine zarar verdiği yönünde duyumları olduğunu belirten Sayın Vali elinde soruşturma makamlarının bilmediği delil ya da tanık var ise bunları basından önce soruşturma makamıyla paylaşmak zorundadır. Vali’nin bu açıklamaları adil yargılamayı etkilediğinden Eskişehir Cumhuriyet Savcılarını konuyla ilgili işlem yapmak üzere göreve çağırıyoruz.”

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu