Güncel

Alevi Asimilasyonuna Hayır!

Dersim: Yıllardır yok sayılan, hor görülen Aleviler aynı zamanda asimile politikalarına her daim maruz kalmıştır. Bugünlerde gündeme gelen cami-aşevi-cem evi projesi ise bu asimilasyon politikalarının bir ürünü olarak ortaya çıkmaktadır. TC devleti her daim kendi Alevi’sini var etmeye çalışmış bunun içinde katliamlara varana dek imha-inkâr politikalarından vazgeçmemiştir.Cami-aşevi-cem evi projesine karşılık ülkemizin çeşitli yerlerinde bir dizi eylemler düzenlenmektedir.

Dersim BDP İl Örgütü bu projeye karşılık bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Eyleme açıklamasına KESK, EMEP ve Partizan destek verdi.

Basın açıklamasında “Gerçek kardeşlik ve hoşgörü aranıyorsa bırakın inançlar özgür yaşansın. Camiyi cemeviyle, sinagogu kiliseyle kıyaslamayın. Yurttaşlar istedikleri gibi özgürce ibadetlerinin sürdürsünler. Bizler bu Hızır Paşa politikalarına karşı Aleviliği özünü savunmaya devam edeceğiz. Alevi toplumuna asimilasyonu dayatanlar iyi bilmelidir ki, Alevilerin yolu bellidir. Alevinin yolu ne okyanus ötesinden ne de Hızır Paşa politikalarından geçmez. Bizler semahlarımızı dönüp, deyişlerimizi söyleyeceğiz. Seyit Rıza gibi direniş türküsünü söyleyerek yolumuzun hizmetkârı olmaya devam edeceğiz” denilen açıklamanın ardından eylem 5 dakikalık alkış protestosuyla son buldu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu