Güncel

(yenilendi) “Ağlama anne evlatların seninle”

 H.Merkezi: Ali İsmail Korkmaz, katledildiği Eskişehir’de on binler tarafından son yolculuğuna uğurlandı.

Eskişehir Gültepe Mahallesi’nden “Ağlama Anne Evlatların Burada” sloganlarıyla yürüyen binlerce insan Osmangazi Üniversitesi kampüsüne geldi. Morg önünde Ali’nin katledilmesini protesto eden halk, AKP’ye yönelik tepkisini haykırdı. Buradan Ali’nin tabutunu omuzlarına alan binlerce insan Osmangazi Üniversitesi kapısına kadar yürüdü.  

Yaklaşık 20 bin kişi Hasan Polatkan Caddesi’ni trafiğe kapattı. Hasan Polatkan Migros önünden Ali’nin cenazesi ve ailesini Antakya’ya uğurladı. “Ağlama anne evlatların seninle” sloganlarıyla kitle, tabuta karanfiller attı. Uğurlama ve anma programının ardından kitle İkieylül Caddesi’ne yürüdü. Tramvay yolunu trafiğe kapattı, Espark önüne sloganlarla geldi. On binler Ali İsmail’in saldırıya uğradığı Yunusemre Caddesi’ne yürüdü.

 

Binler İstiklal Caddesi’nde

Eskişehir’de polis tarafından katledilen Üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz Taksim’de binlerce insan tarafından anıldı. 10 Temmuz akşamı İstiklal Caddesi üzerinde toplanan binlerce insan “Ölü mü denir şimdi onlara Ali İsmail Korkmaz ölümsüzdür! / Beyoğlu Forumu” pankartı açarak Galatasaray Lisesi önünden Taksim Meydanı’na yürüdü.

Katledilen direnişçilerin fotoğraflarının ve “Gezi direnişçilerine özgürlük!” yazılı dövizlerin taşındığı eylemde, kitlenin öfkesi dikkat çekti. Yürüyüş boyunca kitle sık sık, “Katil devlet hesap verecek!”, “Devrim şehitleri ölümsüzdür!” sloganlarını haykırıldı.

Taksim Meydanı’na sloganlarla giren kitle, Gezi Parkı’nın girişindeki merdivenlerde Ali İsmail Korkmaz şahsında katledilen tüm Gezi direnişçileri için saygı duruşunda bulundu. Saygı duruşunun ardından kitle Gezi Parkı’na girdi. Park içinde sloganlarını haykıran gezi ali ismail kadıköykitle direnişte katledilenlerin adlarının taşlara yazılı olduğu ve mumlarla süslenen sembolik direniş şehitliği önünde uzun süre bekledi. Antakya’da yapılan eyleme polis saldırısı olduğunun öğrenilmesiyle öfke iyice arttı. Binlerce insan sloganlar ve halaylarla Gezi Parkında direnişini sürdürdü. Kurtuluş Forumu da eyleme katıldı. Bakırköy’de ise kitle forum sonrasında Ali İsmail Korkmaz için E-5 karayolunu trafiğe kapattı.

 

 

Kadıköy Sokakta

Kadıköy haklıda Ali İsmail Korkmaz için sokaktaydı. Yoğurtçu Parkı’nda saat 21.00’da bir araya gelen kitle, “Ali İsmail Korkmaz ölümsüzdür!”, “Hepimiz Ali’yiz öldürmekle bitmeyiz!“, “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam!“, “Katil Tayyip hesap verecek!” ve “Faşizme karşı omuz omuza!” sloganlarıyla Rıhtım’a yürüdü. Kadıköy Meydanı’nı trafiğe kapatan kitle, oturma eylemi gerçekleştirdi, “Anne ağlama, evlatların seninle” sloganları attı. Yaklaşık 3 saat süren eylem başladığı yerde bitti.

 

“Hepimiz Ali’yiz öldürmekle bitmeyiz!”

Ali İsmail Korkmazın katledilmesine Beşiktaş’ta da tepki vardı. Beşiktaş’ta Kartal Heykeli’nin önünde toplanan kitle buradan Abbasağa Parkı’na yürüdü. “Katil devlet hesap verecek!”, “Hepimiz Ali’yiz öldürmekle bitmeyiz!” sloganları atan kitle, yürüyüşün ardında formu gerçekleştirdi.

Basın ve medya konulu forumda basın ve medyanın Gezi Parkı direnişine gözünü kapattığını ve yaşananları çarpıttığı dile getirildi. Bununla birlikte alternatif basının olanakları üzerinde duruldu.

 

Ankara: “Hepimiz Ali’yiz, öldürmekle bitmeyiz

Anadolu Üniversitesi öğrencisi Ali İsmail Korkmaz’ın katledilmesine tepki gösteren halk sokağa çıktı. Kennedy Caddesi’nde, Dikmen ve Batıkent’te eylemler gerçekleştirildi. İlk yürüyüş Batıkent’teydi.

Saat. 21.00′da Batıkent Meydanı’nda toplanan kitle buradan Ethem Sarısülük Parkı’na yüründü. Burada Ali İsmail ve Gezi direnişi sırasında yaşamını yitirenler anıldı.

Yaklaşık bin kişi, saygı duruşunun ardından eylemine son verdi. Dikmen’de ise İlker Mahsuni Şerif Parkı ve Sokullu Ahmed Arif Parkı’ndaki forumları kısa tutularak eyleme geçen kitle, sloganlarla yürüyüşe geçerek Dikmen Caddesi Ziraat Bankası Kavşağı’nda buluştu.

AKP Çankırı Milletvekili İdris Şahin’in “hukuk çerçevesinde” dediği, polisin sırtını sıvazladığı, savcılığın ise serbest bıraktığı palalı saldırganlar, bu defa da Dikmen’de boy gösterdi. “Ali İsmail ölümsüzdür” sloganları atan Dikmenlilerin üzerine aracını süren faşistler, daha sonra da araçtan inerek palalarıyla halka saldırdı.

gezi ankara müdahaleFaşistler halk tarafından etkisiz hale getirildi ve uzaklaştırıldı. Bölge halkı faşistlerin İlkadım Mahallesi Muhtarı Yılmaz Yıldırım’ın oğlu Ataman Yıldırım olduğunu dile getirdi. Gece geç saatlere kadar devam eden eylemi bitiren kitle bugün bir kez daha yürüyüş yapma kararı aldı.

Kennedy Caddesi’nde de sosyal medyada yapılan çağrılarla Ali İsmail için bir araya gelen kitleye polis, 23.45 sularında saldırdı.

Tazyikli sularla başlayan saldırı, gaz bombalarıyla uzun bir süre devam etti. Direnişçiler de polise “Hepimiz Ali’yiz, öldürmekle bitmeyiz” sloganlarıyla karşılık verdi. Yaklaşık 1,5 saat süren çatışmalarda polis TOMA’lar ve akrepler ile Kennedy, Tunalı, Bestekar ve Esat caddelerinde gördüğü herkese tazyikli su sıktı, gaz bombaları attı. Saldırılarda iki kişi başına gaz bombası isabet etmesi nedeniyle hastaneye kaldırılırken, 5 kişi de hafif yaralandı.

 

İzmir ve Mersin’de Protesto

İzmir’de Konak Meydanı Saat Kulesi’nde bir grup Ali İsmail için “zamanı durdurma” eylemi yaptı. Bir süre yerlerinde yatarak tepkilerini gösterdiler. Mersin’de İnönü Parkı’ndan toplanan kitleni önüne polis barikatı kuruldu. Halk evlerinden tencere tavalarla yolu kesilen kitlenin yanına geldi. İnönü Parkı’ndan gelenler daha sonra parka geri dönerek halk kürsüsünü gerçekleştirdi.

Daha sonra Yıldız Parkı’nda toplanan kitleyle Telekom’un önünde buluşmak üzere yürüyüşe geçti.

 

{youtube}https://www.youtube.com/watch?v=e4DvsH0EbgQ{/youtube}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu