Güncel

Alaattin Karadağ davası başladı

İstanbul: 19 Kasım 2009’da katledilen TKİP militanı Alaattin Karadağ’ın 9. Duruşması Bakırköy Adliyesi 9. Ağır ceza mahkemesinde başladı.

3 yıl önce TKİP afişi yaptığı sırada polisle çatışmaya giren ve yaralı yakalanan Alaattin Karadağ polisler tarafından tedavisi engellenerek katledildi. Bugün görülecek olan davanın 9. Duruşması öncesi BDSP Bakırköy Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı.

Devrimciler ölmez devrim davası yenilmez yazılı BDSP imzalı pankartın açıldığı eylem “Alaattin yoldaş ölümsüzdür” sloganıyla başladı.  Karadağ’ın resimlerinin olduğu dövizlerin açıldığı eylemde ilk olarak bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklama da; “Alaattin Karadağ faşist devlet güçleri tarafından bilinçli bir şekilde katledildi çünkü o işçi sınıfının mücadelesine kendini adadı” denilerek bu gün 9. Duruşması görülecek olan davanın, bundan önce olduğu gibi bundan sonra da takipçisi olacağız” denildi.

Daha sonra BDSP adına yapılan basın açıklamasında ise; Karadağ’ın katledilmesinin üzerinden 3 yıl geçtiği belirtilerek “mahkeme aklıyor, emniyet ödüllendiriliyor” denildi. “Karadağ davasının hukukun sahteliğinin yalın bir ispatıdır” denilen açıklamada 8 duruşmadır atılmayan adımlar aktarılarak şunlar söylendi; “öncelikle olay yerinde keşif bir türlü yapılmadı, Karadağ’ın giysileri uzun süre bulunamadı, bir dizi tanığın adresleri ‘tespit edilemediği’ için ifadeleri alınamadı, olay yerine ait MOBESE kayıtları önce mahkemeye sunulmamış, sonrasında ise infazın yaşandığı 7. Sokak’a ait olan görüntüler yerine 4. Sokak’a ait görüntüler verildi, katil polis İzmir’e gönderilerek ödüllendirildi” denildi.

“Karadağ davasına sahip çıkmanın devrimci faaliyete ve değerlere sahip çıkmak anlamına geldiğini” vurgulayan BDSP “davanın takipçisi olacağız” dedi.

Partizan ve EHP’nin destek verdiği eylem atılan devrimci dayanışma sloganının ardından, duruşma sonuna kadar sürecek olan oturma eylemiyle devam etti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu