Kadın

Şakran’da tacizci gardiyanlar “tanık”

İzmir:  Devletin kadına yönelik saldırılarına her gün bir yenisi eklenerek devam ediyor.

Yeni Demokrat Kadın aktivisti Elif Kaya’nın “ince arama” adı altında dayatılan çıplak arama işkencesini kabul etmemiş ve taciz işkencesine direndiği için hakkında “üst araması” yaptırmadığı gerekçe gösterilerek dava açılmıştı. Açılan davanın bugün (9 Ekim) 4.sü Karşıyaka Adliyesi’nde yapıldı.

Hatırlanacağı üzere Elif Kaya, Gezi Direnişi sırasında devletin intikam almak için başlattığı “cadı avı” kapsamında tutuklanarak Şakran hapishanesine konulurken girişte çıplak arama dayatmasına maruz kalmış. Elif tacize işkencesini kabul etmeyerek direndiği için hakkında dava açılmıştı.

Elif Kaya avukatıyla görüşe götürülürken tekrar aynı uygulama ile karşılaşmış ve yapılan çıplak arama işkencesine karşı direnişini sürdürmeye devam etmişti. Elif’e bu direnişine karşılık yeni bir dava daha açılmış ve bu davanın mahkemesi sonuçlanarak 1 aylık görüş cezası 23 Eylül günü uygulamaya konuldu.

Erkek devletin erkek mahkemesi, erkek yargısı bugün yeniden iş başındaydı.

 Bugün yapılan mahkeme sabah saat 11.30’da Karşıyaka Adliyesinde görüldü. Bizler Yeni Demokrat kadınlar olarak Elif’in yalnız olmadığını göstermek, Elif’in içerde sürdürdüğü direnişine ortak olmak için mahkemeye katıldık. Ayrıca HDK Kadın Meclisi, BDSP’li kadınlar, Mücadele Birliği, İzmir kadın Dayanışması’ndan kadınlarda Elif’e destek olmak için mahkemede hazır bulundu.

Seyirciler, mahkemeye getirilen gardiyanlar, “güvenlik” gerekçe gösterilerek “tanık” sıfatıyla dinlendikten sonra alındı.

 Mahkemeye getirilen Şakran Kadın hapishanesinden gardiyanlar “sanık” olarak değil “tanık” olarak dinlendi. Elif  “ince arama” adı altında gördüğü tacize karşı suç duyurusunda bulunmuştu ancak mahkeme “heyeti” bunu görmezden gelmiş gibi tacizi uygulayan kişileri “tanık” olarak göstererek, uygulanan ve yıllardır devam eden Şakran’daki tacize bir kez daha gözlerini kapatmış oldu.

Ancak Elif verdiği savunmada, tanık sıfatıyla getirilen gardiyanların doğruyu söylemek gibi bir dertleri olmadığı, “Bugün buraya getirilen tanık sıfatıyla dinlenen kişilerin doğruyu söylemek gibi bir dertleri olacağını sanmıyorum” diyerek sahnelenen komediyi teşhir etti.

Elif Kaya’nın avukatı Ali Aydın ise yaptığı savunmada gardiyanların tarif ettikleri “aramanın” çıplak arama olduğunun çok açık olduğunu ayrıca tacizci gardiyanların kesinlikle “tanık” sıfatıyla dinlemelerini kabul etmeyeceklerini vurguladı. Aydın sözlerini, savunmasının yazılı ve detaylı olarak vermek için süre isteyerek bitirdi.

Mahkeme Elif’in avukatının yazılı savunma vermek 23 Ekim’e kadar süre verilmesine karar verdi.

Mahkemenin sonucu ne olursa olsun bizler Elif’in yanında olmaya, gözaltında, hapishanelerde yapılan tacizlere, tecavüzlere karşı mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu