Manşet

Şakran ve Kırıklar’da Gezi Tutsaklarına Baskı

İzmir:30 Haziran günü İzmir Kırıklar F tipi hapishanesinde tutsakların havalandırma alanlarına kamera yerleştirme projesiyle birlikte tutsaklara yönelik faşist baskı ve keyfi uygulamalara karşı gezi tutsak aileleri ile bir araya gelerek İzmir Dayanışması olarak bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Saat 12.00′ de Gezi tutsaklarının içeriden ‘Her yer taksim her yer direniş’ slogan seslerinin duyulmasıyla eyleme sloganlarla karşılık verilerek başlandı.

Eylem 2 no’lu F tipi önünden 1 no’lu F tipinin önüne “Gezi Tutsakları Onurumuzdur” , “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganları eşliğinde yapılan bir yürüyüşle gerçekleşti.

Ardından İzmir Dayanışması adına basın açıklaması okundu. Açıklamada, Gezi tutsaklarının Kırıklar F tipinde telefon görüşlerinde tekmil getirmesi dayatılarak telefon görüşlerinin engellendiği, Şakran’ da ağır kas rahatsızlığı olan kadın tutsağa beslenme diyeti uygulanmadığı, sık sık hücre cezalarının kesildiği, yeni çamaşırlara dahi ‘yıkanmış çamaşır almıyoruz’ denilerek tutsaklara verilmediği ve aynı zamanda ‘güvenlik’ adı altında F tiplerinin havalandırmasına kamera yerleştirilmek istendiği gibi bir çok baskı ve keyfi uygulamalara değinildi.

Açıklamanın ardından Gezi tutsaklarına yönelik yapılan baskı ve keyfi uygulamaların İnsan Hakları boyutuna dair İHD, hukuksal sürecine dair ÇHD bir konuşma yaptı. Eylem ‘Gezi tutsakları serbest bırakılsın’ , ‘Anaların öfkesi katilleri boğacak’ sloganları atılarak sonlandı.

 

[widgetkit id=267]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu