GüncelManşet

AKP, Polise “Yatırım” Yapıyor

İstanbul: Taksim Gezi Parkının yıkıma karşı gelişen isyanla sokağa çıkan halka yönelik ağır şiddeti ile tepkilerin hedefi olan polis teşkilatı “güçlendiriliyor”

AKP hükümeti, 31 Mayıs-16 Haziran tarihleri arasında gelişen halk isyanı karşısında çaresiz kalmış ve ordu birliklerinden yardım istemişti.

Birçok insanı katleden, binlerce insanı yaralayan polisin bu vahşetini yeterli bulmayan AKP, Erdoğan’ın “polisimizi her açıdan güçlendireceğiz” açıklamasıyla polise yeni “yatırımlar” yapmaya başladı.

MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan’ın Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı’nın yanıtlaması istemiyle verdiği önergeye verilen yanıt, AKP hükümetinin yeni yatırımlarının ne olduğunu ve polis nasıl güçlendireceğini gösteriyor.

Hayati Yazıcı’nın verdiği bilgilere göre, 2000-2012 yılları arasında 651,5 ton biber gazı alındı. Biber gazı ithalatının en çok 115 tonla 2005 yılında gerçekleşti.

Polis teşkilatı için, geçen yıl toplam 43,6 ton biber gazı ithal edildi.

Biber gazının yanı sıra cop, sopa, içi dolu baston, muşta ve sapan ile av tüfeği ve tabancaları, sıkıştırılmış karbondioksit gazı ile çalışan ve vahşi hayvanlara bir anestezik veya ilacı (serum, aşı vb.) içeren otomatik bir şırınganın uzaktan fırlatılmasında kullanılan tüfek ve tabancalar da ithal edildi. Polis için ithal edilen biber gazları gümrükten yırtıcı hayvanlara karşı kullanılan silahlar kategorisinde geçmiş.

Taksim Gezi eylemlerinde uygulanan polis şiddeti halkın öfkesini çekerken, AKP’nin geçtiğimiz günlerde yoğun gaz kullanımı nedeniyle planlama dışı 100 bin biber gazı alımı yaptığı ortaya çıktı. Bununla birlikte Yazıcı’nın verdiği bilgilerden, bazı TOMA’ların zarar görmesi gerekçe gösterilerek TOMA ve Shortland tipi zırhlı araç alınacağı da öğrenilmiş oldu.

Yeni üretilen 25 TOMA, el yapımı patlayıcı, mermi gibi balistik test süreçlerinden geçtikten sonra” kullanıma sokulacak” ve daha güçlü bir zırh taşıyacak.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu