GüncelManşet

Ahmet’in bedeli 24 taksitle!

H. Merkezi: 13 yaşındaki çocuk işçi Ahmet’in davası sonuçlandı. Patron Ali Koç 30 bin TL tazminat ödemeye mahkum edildi, ama bu parayı bile 24 taksitle ödeyecek!

Adana’da yaşayan 13 yaşındaki Ahmet Yıldız, kaçak olarak çalıştığı işyerinde pres makinesine sıkışarak yaşamını yitirmişti. Patron, bu iş cinayetini “trafik kazası” olarak göstermeye çalışmış, para kazandığı Ahmet’in kanını işyerinden silerek, kanıtları yok etmeye çalışmıştı.

O güne kadar Ahmet’ten haberi olmayan “yetkililer” yaptıkları konu ile ilgili araştırmada gördüler ki, meğerse işyeri de kaçakmış!

Yargıya taşınan olayın ikinci duruşmasında Ahmet Yıldız’ın babası işyeri sahibi ile pazarlığa oturmuş, pazarlık sonucunda şikayetinden vazgeçmişti. Mahkeme Başkanı Gündem Çocuk Derneği’nin yaşamanı kaybeden tüm çocuklar adına davaya müdahillik talebini de kabul etmemişti.

Geçtiğimiz günlerde sonuçlanan bu davada patron, Ahmet için 30 bin TL “kan parası” ödemeye mahkum edildi, ancak patrona kıyamayan mahkeme patronun bu parayı 24 taksitle ödemesine karar verdi!

Acaba Ahmet’in canı üzerinden yapılan bu pazarlıkta kredi karı da kullanılacak mı?

 

“Çocuk politikası harekete geçirilmeli”

Davayı başından beri izleyen gündem Çocuk Derneği’nin yayınladığı açıklama, Ahmet Yıldız’ın yalnızca küçük bir parçası olduğu çocuk işçiliği konusunda önemli bilgiler veriyor.

Gündem Çocuk Derneği’nin 2012 yılı Yaşam Hakkı Raporu’na göre sadece 2012 yılında en az 38 çocuk iş cinayetlerinde yaşamını kaybetmiştir. Dernek, bu sayının giderek arttığı ve bu artışın nedeninin de “bu tür cinayetlerin cezasız kalıyor ya da caydırıcı olmayan cezalarla kapatılıyor oluşu” olduğuna vurgu yapıyor.

Çocuk işçiliğinin önlenmesi başta bu tür iş cinayetlerinin cezasız kalmamasıyla mümkündür” diyen dernek, “Bu konuda göz boyayan, sorunun temeline inmeyen yüzeysel politikalar yerine; her türlü çocuk işçiliğinin ortadan kaldırılması için çok boyutlu bir çocuk politikaları derhal hayata geçmelidir” şeklinde uyarılar yapıyor.

 

“Devlet çocuk işçiliğini geliştiriyor”

4+4+4’ün yürürlüğe girmesinin ardından çocuklar açısından artık yasal olarak ortaokul eğitiminin ardından “çalışabilir” hale geldiği/geleceği açık.

Meslek liselerinde çocukların çıraklık yaşının düşürülmesi ve gençlerin çalışmasına ilişkin yönetmeliğin de değiştirilerek “18 yaşına kadar olan çocuklar ağır işlerde çalışamaz” ifadesi kaldırılması gibi değişiklikleri de eklediğimizde ortaya 2013 ve 2013 tablosundan daha ağır sonuçların yaşanacağı çıkıyor.

Bu konuya özellikle vurgu yapan Gündem Çocuk Derneği, bu düzenlemelerin devletin çocuk işçiliğini önlemeyi amaçladığını değil aksine önünü açtığını gösterdiğini vurguluyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu