Güncel

Şahintepe’de sivil polisler Kürt-Alevi çatışması yaratmaya çalışıyor

4 Ağustos akşamı İstanbul/ Altınşehir-Şahintepe’de, çetelerin mahalle gençlerine sataşmasıyla başlayan gerginlik daha sonra aynı kişilerin Tokat’lıların bulunduğu mahalleye bıçaklarla gidip tehdit etmesiyle daha da büyüyerek kavgaya dönüştü. Daha sonra çeteleri püskürten halk, giderek kalabalıklaşarak toplanmaya devam etti.

Bu durumu fırsat bilen sivil polisler olayı çete kavgasından çıkarıp Kürtlerin Alevilere saldırdığını ve diğer yandan da Alevilerin Kürtlerin cenazelerini taşladığı söylentisini yayarak Alevi-Kürt çatışmasını tetiklemeye çalıştı. Arkadaşlarımız bu durumun gündemde olan yıkımlar için direnişi kırmak, halkları birbirinden ayrıştırmak için bir sivil polis provokasyonu olduğunu teşhir etmeye çalışmış ve diğer sokakta toplanan Kürt aileler bunun üzerine dağılmışlardır.

Fakat polis, Tokatlıların arasında şoven duyguları tetikleyerek olayı bir anda bambaşka bir boyuta taşımış ve cemeviyle ve Alevilikle bir alakası olmadığı halde kitleyi cem evinin olduğu mahalleye doğru yürütmeye başlamış ve bir yandan da çevik kuvvet ekipleri ile mahalleleri abluka altına almıştır.

Daha sonra cem evinin önünde bekleyen grubun içine karışan sivil faşistler, Kürtler lehine sloganlar atmaya başlamış ve çevik kuvvet eşliğinde ırkçı-şoven sloganlarla Kürtlerin yaşadığı mahallelere doğru yürüyüşe geçmiştir.

Ertesi gün gerginlik aynı şekilde devam etmiştir. Özellikle polisin ”cem evini korumaya alma” adı altında mahalleleri abluka altına alması normal vatandaşların sokaklardan geçmesine izin vermemesi gerginliği tüm Şahintepe halkına yaymıştır.

Çetelere karşı başlayan kavga bir anda tamamen ALEVİ-KÜRT kavgasına evrilmiştir. Bundan kaynaklı toplanan kitleler, olası bir kavga için mahallelerde gruplar halinde beklemeye başlamış ve bunun üzerine özellikle yurtsever kitle bu provokasyona karşı koyabilmek için 3.bölge milletvekili A.Levent Tüzel’i ve ilçe merkezinden olan kişileri mahalleye çağırmıştır.

Olaylarla ilgili konuşma yapan Tüzel, bunun bir önceki senede yaşanan cem evi provokasyonuna benzediğini ve esasta her iki tarafında  sistem tarafından ezilen ve sömürülen olduklarını bu yüzden ırkçı şoven yaklaşımlarla iki halkın birbirinden uzaklaştırılmaya çalıştığına dikkat çekmiş ve Kürt halkından sağduyulu davranarak provokasyona gelmemesini ve evlerine dağılmasını söylemiştir.

BDP ilçe merkezinden gelen yönetici de Kürt halkından doğru bir provokasyon olmayacağını, buna izin verilmeyeceğini ama olası bir saldırıda kendilerini koruyacaklarını söyleyip bu noktada herkesin örgütlü bir şekilde davranıp, inisiyatif dışı hareket etmemesini ve evlerine dağılmasını istedi. Kitle konuşmadan sonra evlerine dağılırken, milletvekili ve yöneticiler de Tokatlılarla görüşmek için cem evine doğru gitmişlerdir.

Gerginlik içten içe hala devam etmekte… (Şahintepe Özgür Gelecek okurları)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu