Güncel

“Adalet” Bakanı, “Utandırmadan soyuyoruz”

H. Merkezi: F tipi hapishanelerde tecrit altındaki tutsaklara yönelik baskı ve saldırıların arttığı, işkencenin meşrulaştığı bu süreçte Adalet Bakanı Sadullah Ergin işkenceye yeni bir bakış açısı sunarak, çıplak aramaya ilişkin soru önergesine, “Utandırmadan soyuyoruz” şeklinde cevap verdi.

“Çıplak arama” işkencesi son dönemde Gezi tutsağı, YDK’lı Elif Kaya’ya yapılması ve ardından RedHack’e askeri belgeleri sızdırmak iddiasıyla tutuklanan er Utku Kalı’ya yapılmasıyla, karşılığında oluşan tepki ile basında yer buldu. Ülkemizde tutsakların sürekli maruz kaldığı bu işkence Utku Kalı’nın tutuklu bulunduğu Sivas Askeri Hapishane Müdürü Albay Osman Cengiz Günüşer tarafından da, “Biz herkesi soyuyoruz” şeklinde açıkça ifade edilmişti.S

“Çıplak arama” işkencesine dair CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün’ün mecliste verdiği soru önergesine Adalet Bakanı, “Çıplak arama olarak tabir edilen arama çeşidinin, Ceza İnfaz Kurumlarının Yönetimi ile Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Tüzüğün 46. maddesinde düzenlediği ve istisnai durumlarda başvurulduğu; bu aramanın, hükümlünün üzerinde, kuruma sokulması veya bulundurulması yasak madde veya eşya bulunduğuna dair makul ve ciddi emarelerin bulunması ve kurum müdürünün uygun görmesi şartlarının birlikte gerçekleşmesi halinde anılan mevzuatta belirtilen usule göre ve hükümlünün utanma duygusunu ihlal etmeyecek şekilde yapıldığı anlaşılmıştır.”  şeklinde cevap verdi.

Soru önergesine verilen bu cevap ile açıkça “yetkililerine” işkence yapılması talimatı verilmekten geri durulmamış olunuyor.

Öte yandan tutsakların kitap sayılarının sınırlanmasına ilişkin ise, “Halihazırda odalarda bulundurulabilecek kitap sayısına ilişkin bir sınırlama bulunmadığı anlaşılmıştır” şeklinde cevap verildi.

İşkenceyi meşrulaştırmaktan çekinmeyen bakan, tutukluların verdiği şikâyetler hakkında ise hepsinin işleme alındığını söyleyerek komedisine yeni bir boyut katıyor.

Utanma duygusu gibi bir duyguyu ancak kitaplardan okumuş ya da danışmanları aracılığıyla haberdar olmuş biri olarak Ergin’in söyledikleri şaşırtıcı olmaktan uzak tamda faşist işkenceci devletin bakanına uygun ifadelerdir.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu