GüncelManşet

Açlık grevlerine destek eylemine Kadıköy’de barikat

Kartal: Kadıköy Altıyol’da bir araya gelen ve aralarında Halkların Demokratik Kongresi’nin de bulunduğu Cezaevleri İzleme Koordinasyonu, tutsakların süresiz-dönüşümsüz açlık grevindeki 46. gününü selamladı ve hapishanelerden tabut çıkmadan taleplerin kabul edilmesini istedi. Buradan İskele’ye yürümek isteyen kitlenin yolu çevik kuvvet barikatları ile kesildi.

Bedenini ölüme yatıran 700’ün üzerindeki tutsağın sesini ve taleplerini sokağa taşıyan ve aralarında Partizan’ın da bulunduğu devrimci, demokrat ve yurtsever kurum ve kuruluşların oluşturduğu Cezaevleri İzleme Koordinasyonu, bugün de (27 Ekim) Kadıköy Altıyol’da buluştu.

Panzerler ve çevik kuvvet ekipleri ile Altıyol’un tüm çevre sokakları ve caddelerini kapatan devlet ise tutsakları sahiplenenlere de faşist yüzünü bir kez daha sergilemeye devam etti.

 

“Her barikat önü, eylem alanıdır”

Anadil bölmez, tecrit öldürür”, “Ölümlere izin vermeyeceğiz”, “Bijî berxwedana zindanan”, “Yaşasın devrimci dayanışma”, “Katil Erdoğan”, “Kürdistan faşizme mezar olacak”, “İçerde dışarıda hücreleri parçala” sloganları atan öfkeli kitle, burada oturma eylemi gerçekleştirdi.

Burada yapılan konuşmalar da “ülkede muhalif olanların hapishanelere konulduğuna” dikkat çekilerek, “Bugün burada bize barikat kuranlar bilsinler ki, her barikat önü bizim için eylem alanıdır” dendi.

Burada bir konuşma yapan İHD İstanbul Şube Başkanı Ümit Efe, “Bu ülkenin cezaevlerinden bir cenaze dahi çıkarsa, bu ülkedeki demokrasi ve vicdan yok olacaktır” dedi.

 

“Zalimlerin yanında saf tutmayacağız”

Oturma eylemi sırasında kitle adına basın açıklamasını KESK Dönem Sözcüsü Gıyasettin Yiğit yaptı.

Demokratik kamuoyunun tepkisinin engellenmeye, şiddet uygulanarak sindirilmeye çalışıldığına dikkat çeken Yiğit, açlık grevlerinin sürdüğü hapishanelerinin önünün adeta OHAL Bölgesi ilan edildiğini ifade etti.

Yiğit’in ardından bir konuşma yapan BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, konuşmasına “bedenlerini ölüme yatıran yoldaşlarımızı selamlıyorum” diyerek başladı.

Hapishanelerde açlık grevi ve ölüm orucu eylemlerinin ilk defa olmadığını hatırlatan Tuncel, Amed zindanında yaşanan direnişi hatırlatarak, “Amed zindanında bedenini ölüme yatıranlar faşizmi yendiler” dedi.

Ölüm istemediklerini, ancak zalimlere karşı durmak söz konusu olduğunda ölümü göze almamanın da zalimin yanında olmak anlamına geleceğini vurgulayan Tuncel, “Biz asla zalimlerin yanında saf tutmayacağız. Ölümleri durdurun. Aksi takdirde yaşananlardan siz sorumlu olacaksınız” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu