Güncel

Açlık grevindeki tutsaklara saldırı

H.Merkezi: Silivri 2 no’lu Hapishanesinde açlık grevinde olan 15 tutsak darp edilerek tek kişilik hücrelere konuldu.

İHD İstanbul Şubesi Silivri’de yaşanan hak gasplarına ve açlık grevinde olan tutsaklara yapılan işkenceye ilişkin hazırladığı raporu açıkladı. iHD İstanbul şubesinde yapılan basın toplantısında, tutsaklarla görüşülerek hazırlanan raporu İHD İstanbul Şube başkanı Ümit Efe açıkladı.

Efe, “25 Eylül’de 15 tutsağın saldırıya uğrayarak tek kişilik hücreye alındığını” belirterek heyette yer alan 1’i KCK tutuklusu olmak üzere 4 tutuklu ile görüştüklerini bildirdi.

Efe’nin verdiği bilgiye göre “25 eylül günü açlık grevinde bulunan 10 tutuklunun bulunduğu değişik koğuşlara, robocop giyimli askerler eşliğinde giden cezaevi 2. müdürü ve baş infaz memuru, açlık grevi yapanların ayrı birimlere yerleştirileceğini bildirdi. Bazı tutsaklar açlık grevine ilişkin böyle bir yaptırım uygulanamayacağını belirterek, pasif direniş göstermesini bahane eden 60-70 kadar asker tutsaklara saldırdı.”

Efe’nin açıkladı raporda ayrıca şu bilgiler yer alıyor;

25 Eylül günü ve gecesi 15 tutukluya battaniye, çarşaf, nevresim ve yastık verilmedi. Açlık grevindekilere bir gün sonra bu eşyalar verilirken, diğer tutsaklara hala verilmedi.

4 tutsağın tutulduğu hücrelerin camları kırık.

Temizlik için hiçbir malzeme verilmiyor.

Hücrelerde kalanlar havalandırmaya çıkarılmıyor, basına ulaşmaları engelleniyor

Açlık grevindeki tutsaklara ilk gün limon, şeker ve şişe suyu verilmedi.

Tutsaklara kalem ve kağıt verilmediği için avukatlarına başvuru yapamıyor, haklarında açılan disiplin soruşturmaları için savunma yazamıyorlar.

Efe, yaşanan saldırıları tutsakların protesto ettiğini belirterek hapishane müdürü ile görüşme taleplerini de kabul edilmediğini söyledi. Avukat Ramazan Demir de, cezaevi idaresinin “talimat Adalet Bakanlığı’ndan” dediğini kaydetti.

Eşi Silivri Cezaevi’nde bulunan Melahat Anlı da açlık grevi eylemlerinin bile baskı ile karşılandığını belirterek  “Onların sonuna kadar arkasındayız” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu