Güncel

“Açlık Grevi Eylemi, Ölü Ruhları Canlandırma Eylemidir”

İzmir: Hapishanelerde PKK’li ve PJAK’lı tutsakların sürdürdüğü süresiz ve dönüşümsüz açlık grevi eylemi 45’li günleri geride bırakırken; birçok yerden de çeşitli biçim ve içerikte destek eylemleri yükselmektedir.

25 Ekim günü İzmir Yamanlar mahallesindeki BDP Bayraklı ilçe örgütü önünde gençler süresiz ve dönüşümlü olarak başlattıkları destek açlık grevi ile içeride süren sürece dair devletin ve kamuoyunun tavrını protesto ederek; tutsakların tüm taleplerini sahiplendiklerini ifade ettiler.

Mahalleden Alevi gençlerin de destek olduğu açlık grevine mahalle halkından da ciddi oranda destek geldi.  Gece boyu mahalle halkı tarafından ziyaret edilen eylem alanında ateşler yakılarak marşlar söylendi.

Ertesi gün eylem alanında toplanan kitle ise buradan araçlarla BDP’nin yaptığı Aliağa Hapishaneler Kampüsü önündeki eyleme gitti.

Saat 13.00’da başlayan ve yaklaşık olarak 2 bin kişinin katıldığı eylem oldukça coşkulu geçerken;  özellikle şehit ve tutsak ailelerin öfkesi alana rengini veren unsur oldu.

Burada kitle adına açıklama okunurken; açıklamada ise tutsakların taleplerine, hapishanelerdeki keyfi uygulamalara ve hak gasplarına değinilerek; Kürt Sorununun kalıcı çözümü için Oslo görüşmelerinin tekrar başlatılması çağrısı yapıldı.  Ardından ise şehit ve tutsak aileleri ise bir oturma eylemi gerçekleştirdiler.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu