Güncel

Açlığa yattı mahpushaneler

Prangalar yürüdü

Zincirler şakırdadı

Parmaklıklar gerildi

Eğildi beton duvar

Zalime inat

Zulme isyan

Açlığa yattı mahpushaneler

12 Eylülde açlığa yattı mahpushaneler. Bir ulusun talepleri için öfke patladı. Medya suskun egemenler şaşkın. Ne yapılacağından değil aslında. Ne yapılacağı gayet ortada. Talepler belli. Bir gerçeğe işaret ederken bu gerçek uğruna ölümün soluğunda soluklanılıyor. Acı, öfke ne varsa aynı anda yaşanıyor. Yürünen yoldaki mutluluk ise ebedi.

Tutsakların açlığa yatışına yönelik devlet erkânının saldırganlığı zira hiçte yabancı değil. Tanıyoruz bu açıklamaları 96’dan 2000’lerden; tanıyoruz  surat ifadelerini kan içmekten yüzlerine kan gelmiş efendilerin.

Zindanlarda tutsakların süresiz-dönüşümsüz açlık grevi 50 günü aşarken zalime inat, zulme isyan, prangalar yürüyor, zincirler şakırdıyor, parmaklılar geriliyor ve beton duvar eğiliyor.

Sokaklarda gözü yaşlı anaların ellerinde sallanan taşları yılların acı heybesinden çıkarmış kendine acıyı yaratanlara sallıyor. Çekilen acıların öç olması için.

Amed’de, Şirnex’te, Colemerg’te ve daha birçok yerde acılarla örülü bir kentin öfke tasavvuru çiziliyor.

Bu resmi çizerken bu resmi çizdirenlere ise tarihin kara çöplüğü görülüyor. Onları saran korku sokaklarda saldırıya dönüşse de yinede inadına daima…

Açlık grevi ile beraber gündemimize giren bir başka konu da ülkemiz hapishaneleri. Toplumsal muhalefetin bastırılması için geleneksel zindan aygıtı daha aktif kılınmak isteniyor. Tecrid ve tredman ile tutsaklar yalıtılmak istenirken yaratılan direniş odakları da keyfi uygulamalarla kırılmak isteniyor. Elbet tüm bunlar toplumun daha fazla tahakküm altına alınması için. Hapishanelerin açlık grevleri ile daha fazla direniş odağı haline gelmesi ile dışarıdaki sahiplenme eylemlerine artan saldırılar içeride de farklı biçimlerde yansıyor. Her hafta İHD tarafından gerçekleştirilen F oturmaları bugün açlık grevlerini konu aldı. Burada konuşma yapan tutsak avukatı Sinan Zincir tutsakların görme işitme kilo kaybı vb rahatsızlıklarının başladığını belirterek. Özellikle Kandıra, Bolu ve Tekirdağ’da tutsaklara çıplak arama dayatıldığını ve hemen her gün A takımı adı altındaki işkence ekibi tarafından işkence edildiğini ifade etti. Eylemde İHD cezaevleri komisyon üyesi Burhan Öztürk bir açıklama yaparak taleplerin yerine getirilmesi beklenirken, destek eylemlerine saldırıların artması ve ayrıca açlık grevlerine yönelik saldırı içerikli açıklamaların boy vermesini korkuyla karşıladıklarını belirtti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu