Güncel

83. Hafta F oturumu

83. Haftada hasta tutsakların serbest bırakılması talebiyle Galatasaray Meydanında F. Oturumu gerçekleştirildi. Eylem başlarken İHD İstanbul Şubesi adına yapılan konuşmada, “83 haftadır mahpusların sesi olmaya çalışıyoruz” denildi. Konuşmada yeni çıkan yargı paketinde hasta tutsakların adının bile geçmediğine değinilirken, hasta tutsakların Metris Hapishanesine getirildiğini ama serbest bırakılmadığı belirtildi. 3 Kasım’da Ankara Yüksel Caddesinde hasta tutsaklar için nöbet tutmaya başlanacağı duyuruldu.

Bu hafta hasta tutsak Fatih Gül’ü konu eden açıklamada Fatih Gül’ün annesi ve ablası Sultan Gül ve İHD’nin çalışmaları sonucu serbest bırakılan ilik kanseri Basri Vardar da yer aldı. Mine Azadi’nin okuduğu ve Metris R T tipi kapalı hapishanesinde tutuklu bulunan M.D.R Tüberküloz hastası Fatih Gül’ün durumunun anlatıldığı açıklamada ilaca dirençli tüberküloz hastalarını basit tüberküloz hastaları gibi tedavi göremeyeceğine değinildi. Dünya Sağlık Örgütünün bu hastalar için uygun tedavi ortamları oluşturulmalı uygun tedavi rejimleri düzenlenmeli ve gerekli duyarlılık testleri yapılabilmedir şeklinde önerisinin olduğu belirtildi.

Açıklamada sık sık, “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek”, “Tecrit işkencesine son”, “Fatih Gül serbest bırakılsın”, “Hasta mahpuslar serbest bırakılasın” sloganları atıldı. Yapılan açıklamanın ardından oturma eylemi sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu