Güncel

7. Geleneksel Gülsuyu Sanat ve Hayat Kültür Festivali başladı

Kartal: ESP Maltepe İlçe Örgütü’nün düzenlediği “7. Geleneksel Gülsuyu Sanat ve Hayat Kültür Festivali” dün Gülsuyu’nda Nurettin Sözen Park’ta başladı. 3 gün sürecek olan festival için aylar öncesinden yapılan çalışmalar bilindiği üzere çete saldırıları ile engellenmek istendi.

“Roboski’den Taksim’e Adalet İstiyoruz” şiarıyla düzenlenen festivalin ilk gününde, son günlerde mahallede halka karşı silahlı saldırılar yapan çetelere öfke yağarken, “Rojava direnişi” selamlandı. Çeteleşme ve Kentsel Dönüşüme ilişkin Partizan’ın da pankartlar açtığı festival kurulan barikatlarla koruma altına alındı. Kurulan barikatlarda yer alan Partizan ve ESP flamaları dikkat çekti. Bölgeye araç giriş çıkışları denetlenirken olası bir saldırıya karşı bölgede devrimci kurumlar devriye attılar. Bölgeye ayrıca “Devrim Şehitleri Ölümsüzdür” yazılı Partizan-ESP imzalı büyük bir pankart da asıldı. Ayrıca festivalde kitap stantları da açıldı. Partizan açtığı stantta kentsel dönüşüm konusuna vurgu yapacak yayınlara ağırlık verererek, yayınlarını kitlelerle buluşturdu.

Saat 20.00’da başlayan festival’de ilk olarak saygı duruşu gerçekleştirildi. Saygı duruşunun ardından, “Devrim şehitleri ölümsüzdür”, “Çetelere geçit vermeyeceğiz” sloganları atıldı. Festivalde ilk olarak ESP Maltepe İlçe Başkanı Zelal Armutlu bir konuşma yaptı. Armutlu konuşmasında “Yozlaşmaya çeteleşmeye karşı verdiğimiz mücadele sonucu polis destekli çetelerin saldırması sonucu birçok arkadaşımız yaralandı ilçe binamıza saldırı düzenlendi. Bu saldırılar bizlere gösteriyor ki doğru yoldayız. Geleceğimizi, çocuklarımızı uyuşturucu tacirlerine teslim etmeyeceğiz. Mücadeleye devam edeceğiz” dedi.
Festivalde ilk olarak Sertaç Yüce sahne aldı. Yüce’nin sahne almasının ardından ise SKM sözcüsü Havali Mengi bir konuşma yaptı. Konuşmasına Gezi Parkı direnişine değinerek başlayan Mengi, “Haziran ayaklanmasını buradan bir kez daha selamlıyoruz. Gezi tutsaklarına özgürlük istiyoruz” dedi. Mengi’nin konuşmasının ardından Gezi tutsakları adına Ali Haydar Akdeniz’in festivale gönderdiği mektup okundu. Mektupta mahallede devam eden çete saldırılarına dikkat çekilerek, “Halka kurşun sıkan çeteleri bağışlamayacağız” denildi.
Konuşmaların ardından Grup Abdal sahne alarak türkülerini seslendirdi. Grup Abdal’ın sahne almasının ardından ise Gülensu Mahallesi Muhtarı Sabri Şakar konuştu. Çete saldırılarına değinen Şakar, “Ne yazık ki çeteciler bizim mahallemizin huzurunu bozuyor” dedi. Konuşmanın ardından Grup Vardiya sahne aldı. Festival Grup Vardiya’nın ardından Servet Kocakaya’nın sahne alması ile gece geç saatlere kadar sürdü.

 

[widgetkit id=289]
Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu