Dünya

54 göçmen susuzluktan yaşamını yitirdi

H. Merkezi: 2012’nin başından bu yana 116 göçmenin yaşamını yitirdiği Libya-İtalya yolunda bu kez Akdeniz’deki Sicilya kanalı bölgesinde 55 göçmeni taşıyan botta 54 kişinin susuzluk, aşırı sıcak ve zorlu yolculuktan dolayı yaşamını yitirdiği açıklandı.

Tunus’ta hastaneye kaldırılan bir göçmenin anlattıkları, Akdeniz’deki Sicilya kanalı bölgesinde büyük bir trajedinin yaşandığını ortaya çıkardı.

Haziran ayının son günlerinde, Libya’nın başkenti Trablus kıyılarından ayrılan bir bottaki, çoğu Eritre ve Somalili olmak üzere 55 kişiden, 54’ü Akdeniz’in ortasında susuzluktan yaşamını yitirdi. Botta hayatta kalmayı başaran tek kişi ise geçtiğimiz pazartesi gecesi Tunus Sahil Güvenlik ekiplerince kurtarıldı.

Hedefi İtalya olan yolculuk sırasında göçmenlerin yanında içme suyu olmadığı, bottakilerin tuzlu deniz suyunu içtikleri, çoğu kişinin aşırı sıcak ve zorlu yolculuk koşullarına daha fazla dayanamayarak yaşamlarını yitirdiği belirtildi.

Emperyalist-kapitalist sistemin Afrika’yı yoksulluğa ve savaşlara mahkum etmesinin ardından durmadan kanayan bir yara haline gelen göçler sırasında her yıl binlerce insan yaşamını yitiriyor. Okyanuslar, çöller, sınırlar göçmenlere mezar oluyor.

Yapılan açıklamalara göre bu olayda 54 kişinin yaşamını yitirmesi ile Libya-İtalya yolunda yaşanan göçlerde 170 göçmenin de hayatını kaybettiği ya da kaybolduğu ifade edildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu