Gençlik

502 kişilik rekor dava!

H. Merkezi: KESK’in geçen sene mart ayında düzenlediği okullardaki 4+4+4 sistemine karşı eyleme katıldıkları gerekçesiyle 502 kişi yargılanacak. İki gün süren ve kolluk kuvvetinin orantısız güç kullanarak müdahale ettiği eyleme katılanların en az yarısına dava açıldı.

Ankara savcılığı tarafından açılan davada 64 sayfalık iddianamenin 44 sayfasını isim listesi oluşturuyor.

KESK’in, 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Yasası’nda değişiklik öngören tasarı ile eğitimi 4+4+4 sistemiyle revize edecek olan yasaya karşı 28- 29 Mart 2012 tarihinde eylem yapmak istemişti. Kızılay’da yapılmak istenen eylemi Ankara Valiliği yasaklayarak şehir dışından eyleme katılmak için gelenlerin şehre girişlerini de engelledi.

Ankara Valiliğinin baskılarına yılmayan kitle Anakent Belediye Binası önünde toplanarak, GMK Bulvarı üzerinden Kızılay’a doğru gitmeyi isteyince kolluk kuvveti tarafıdan biber gazı ve tazyikli suyla müdahale edilmişti.

44 sayfalık listede herkes var!

Asliye ceza mahkemesine gönderilen 64 sayfalık iddianemede, protestoya katılan kitlenin yarısına “2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası’na aykırılık, kamu görevlilerine cebir ve şiddet kullanma, kamu ve özel mallara zarar vermek” den açılan dava da birçok milletvekili ve sendika başkanı da bulunuyor.

BDP’li ve CHP’li toplam 23 milletvekilinin de bulunduğu davada, KESK Başkanı Lami Özgen, Genel Sekreter İsmail Hakkı Tombul, Eğitim – Sen Genel Başkanı Ünsal Yıldız da bulunuyor.

Asliye ceza mahkemesine gönderilen 64 sayfalık iddianamede, arasında 502 kişi şüpheli oldu. İddianamede, sendika yöneticilerinin “grubu provoke edici konuşmalar yaptığı” öne sürülürken polisin “ölçülü gaz ve tazyikli su kullandığı” öne sürüldü.

 

Kaynak: www.yenidemokratgenclik.net

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu