Emek

4+4+4’lük saldırganlığa Bursa’dan tepkiler

Bursa: TC devletinin Kürt ulusuna, azınlık milliyetlere, Alevilere, emekçilere yani tüm emekçi halkımıza faşist saldırıları artarak devem etmektedir. Bu saldırıların en sonuncusu 4+4+4 adı altında gerici, faşist, siyasal, ideolojik amaçları için devletin temsilcisi AKP hükümeti tarafından eğitim alanına uygulanmak istenmektedir.

Bu gerici, faşist yasanın gündeme gelmesiyle birlikte toplumun ilerici, devrimci, demokrat kesimleri tarafından çeşitli eylem ve etkinliklerle bu yasaya karşı çıkılmıştır.

Bu yasanın meclise gelmesiyle birlikte, 28-29 Mart tarihlerinde KESK grev kararı alarak ülkenin birçok yerinden Ankara’da birleşerek bu yasanın çıkmaması için eylemler gerçekleştirecekti. Ancak AKP hükümeti kamu emekçilerinin bulunduğu illerden daha yola çıkmadan saldırılarla Ankara’ya gitmelerini engellemeye çalıştı.

Birçok ilde yaşanan bu saldırılar ve engellemelerden biri de Bursa’da gerçekleşti. Bursa’da 27 Mart akşamı Fomara Meydanı’ndan yola çıkmak isteyen kamu emekçilerinin araçlarına el koyularak gitmeleri engellendi. Kamu emekçileri ve devrimci, ilerici kurum ve kişilerle birlikte gece saat 02.30’a kadar alanda oturma eylemi yaparak engelleme saldırısı protesto edildi. Ancak kamu emekçileri kendi olanakları ve özel araçlarla tüm engellemeye inat Ankara’ya gitti.

28 Mart günü de hem Bursa’da hem de ülkenin birçok ilinde saldırı ve engellemeleri protesto etmek için saat 17.00’de Kent Meydanı’nda toplanan KESK emekçileri ve devrimci, ilerici kurumlar burada yolun bir tarafını trafiğe kapatarak AKP il binasına bir yürüyüş gerçekleştirdi.

Yolun bir tarafını trafiğe kapatma esnasında polisle kitle arasında bir gerginlik yaşandı. Ancak kitlenin kararlı tutumu sonucu polis geri adım atarak yolu açmak zorunda kaldı.

AKP il binası önünde Bursa Eğitim Hakkı Meclisi adına Eğitim-Sen Bursa Şube Başkanı Hasan Özaydın basın metnini okudu.

Özaydın hem yasanın gerici, faşist niteliğini hem de Ankara başta olmak üzere ülkenin birçok yerinde yaşanan saldırı, gözaltı ve engellemeleri protesto etti. Açıklamanın ardından AKP il binasına siyah çelenk bırakmak istenirken yine polis engellemek istedi.

Bunun üzerine kitle de kapıya yürüdü. Kitlenin bu kararlı tutumu sonucu polis bir kez daha geri adım attı, KESK yöneticileri il binası kapısına çelengi bıraktı.

Ardından kitle Fomara Meydanı’na yürüdü. Burada oturma eylemi gerçekleştirerek alkış ve sloganlarla saldırıları protesto etti. Serbest kürsü kurularak kurum temsilcileri yasa, saldırı ve engellemelerle ilgili düşüncelerini ifade ettiler.

Ardından “Geleceğimizi karartan bu yasa düzenlemelerine karşı ülkenin tüm alanlarına ses vereceğiz” çağrısı yapıldı.

Kamu emekçileri, ilerici ve devrimci kurumlar 29 Mart günü de Ünlü Caddesi’nde toplanarak alkış ve sloganlarla Fomara Meydanı’na yürüdü. Burada basın açıklaması yapılarak oturma eylemi gerçekleştirildi.

Ayrıca Ankara’da polisin kamu emekçilerine yapılan saldırı üzerine KESK Bursa Şubelerinin bulunduğu Tahtakale’de toplanan kamu emekçileri, devrimci ve ilerici kurumlar burada Heykel Caddesi’nin bir tarafını trafiğe kapatarak slogan ve alkışlarla Orhangazi Parkı’na yürüdü.

Burada yapılan açıklamalarla Ankara’da yapılan saldırılar protesto edilerek oturma eylemi gerçekleştirildi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu