Manşet

Evvel Temmuz Festivali başladı

Bin yıl geçse de üstünden bu halk geleneğini unutur mu?

Bin yıl geçse de üstünden bu halk geleneğini unutmuyor. Antakya’nın Samandağ ilçesinde her sene Temmuz’da gerçekleşen Evveli Temmuz Festivali de buna en güzel örnektir.

 

“Evvel” başlangıçtır

“Evvel”; bir şeyin başlangıcı anlamındadır. Bu festivalde yeniliklerle dolu başlangıçları müjdeler. İşte bundandır ki coğrafyada yaşayan halk Evveli Temmuz festivalini tüm coşkusuyla ve direnişiyle kutlar.

 

“Bu sanatsal olduğu kadar politik bir gelenek”

Günümüze kadar taşınan bu gelenek 1980’li yıllarda yasaklanmıştı. 1980 cuntası tarafından yasaklanan festival 90’lı yıllardan itibaren yeniden yapılmaya başlandı. Yıllardır bu tarihlerde binlerin katılımıyla festival kutlanıyor.

Yıllardır hem politik tartışmalar bakımından hem de kültür-sanat açısından oldukça zengin ve nitelikli geçen festival bu senede bu geleneğini devam ettirmekte.

 

Festival 2-14 Temmuz arasında!

Oldukça kitlesel ve nitelikli geçen festival bu yıl 2 Temmuz’da başladı. Arapça tiyatro gösterimlerinden Arapça konserlerine, yarışmalardan kadın emeği atölyelerine, film gösterimlerinden panellere kadar birçok etkinliğin gerçekleşeceği festival 14 Temmuz’da sona eriyor.

 

2013 Evvel Temmuz Festivali programı için tıklayınız

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu