GüncelManşet

20. Yılında; Unutmadık! Hesap Soracağız!

Sivas’ta 33 aydın, yazar ve ozanımızın katledilmesinin üzerinden tam 20 yıl geçti. 2 Temmuz 1993’te halkımızın bağrında yetişen, dayanışmayı, kardeşliği, mücadeleyi ve umudu büyüten değerlerimiz diri diri yakıldı. Yürekleri özgürlük, eşitlik ve “insanın insan kul olmadığı bir dünya” idealleriyle çarpan ozanlarımız Sivas’ta zulmün karanlığını bedenleriyle parçalayarak ölümsüzleşti.

Bugün ise AKP tarafından idare edilen devlet, Alevilerin demokratik zeminde ileri sürdüğü; Cemevlerinin ibadethane olarak kabul edilmesi, Diyanet İşleri Başkanlığı ve zorunlu din derslerinin kaldırılması, eşit yurttaşlık vb. taleplerinin hiçbirini dikkate dahi almamıştır. Aksine Malatya Sürgü’de ve coğrafyamızın birçok yerinde olduğu gibi Alevilere dönük saldırılar artmakta, ev işaretlemeleri ile gözdağı verilmek istenmektedir. TC’nin Alevilere yönelik düşmanlığının son örneği ise İstanbul Boğazı’na yapılacak 3. köprünün isminin Yavuz Sultan Selim konulmasıdır.

Yaşamı yüz binlerce Alevi’nin katledilmesiyle geçen, unvanını bile bundan alan bir Osmanlı Padişahının isminin köprüye verilmesi elbette tesadüf değildir. Bu durum, AKP şahsında düzenin, her hücresine sirayet eden faşist ideolojinin, Alevi düşmanlığının bir ürünüdür. Yavuz Sultan Selim tamamen bilinçli bir tercihtir. Bununla TC’nin Osmanlı’dan devraldığı geleneği sürdürdüğü hatırlatılmak istenmiştir. Bu gelenekte, hâkim sınıfların işçi ve emekçilere, Kürt ulusu ve çeşitli milliyetlerden emekçilere; Aleviler başta olmak üzere farklı inançlardan halkımıza yönelik azgın bir düşmanlık ve kin vardır. Bu gelenek sürekli biçimde güncellenmektedir.

Taksim Gezi Parkıyla başlayan ve büyük bir halk hareketine dönüşen; hak ve özgürlük arayışına devletin gösterdiği korkunç polis vahşeti de bunun bir kanıtıdır. Ancak AKP’nin tüm gücüyle azgınca saldırmasına karşın isyan şehitler vererek devam etmektedir. “Her Yer Taksim Her Yer Direniş” sloganı artık düzenin hışmına uğramış tüm ezilenlerin şiarı haline gelmiştir.

Bizler de 23 Haziran günü büyük bir miting gerçekleştirecek olan Alevi halkımızın taleplerini ve direnişini sahiplenerek, alanlarımızdaki yerimizi alacağız. Tüm duyarlı kamuoyunu mitinge çağırıyoruz.

 

PARTİZAN

 

MİTİNG TARİHİ: 23 Haziran Pazar

TOPLANMA YERİ: Eski Salı Pazarı (Söğütlüçeşme, Metrobüs Son Durak)

SAATİ: 15.00

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu