Güncel

2 Temmuz şehitleri İzmir’de anıldı

İzmir: 2 Temmuz 1993’te Sivas Madımak’ta katledilen 35 sanatçı, aydın, yazar İzmir’de yapılan birçok etkinlikle anıldı.

 

Egekent 2

Alevi Yol Kültür Derneği Ulukent Şubesi tarafından örgütlenen anma etkinliği, 29 Haziran Cuma günü Cansu Sitesi önünden dernek önüne yürüyüşle başladı.

Caddenin tek şeridini trafiğe kapatarak yürüyüş yapan kitle “Sivas’ın hesabı sorulacak”, “Sivas şehitleri ölümsüzdür”, “Faşizme karşı omuz omuza” vb. sloganlar atarak dernek önüne geldi.

Dernek önünde yapılan saygı duruşunun ardından derneğin bağlama kursu öğrencileri tarafından bir dinleti verildi.

Sonra sergilenen tiyatro ve 35 aydının anlatıldığı sinevizyon gösteriminin ardından Alevi Yol Derneği Semah Ekibi semah döndü. Partizan’ın da destek verdiği etkinlikte üzerinde katledilen 35 kişinin reminin olduğu ve “Unutmadık, unutturmayacağız” yazılı pankart açıldı.

 

Kuruçeşme

HDK Buca İlçe Meclisi tarafından örgütlenen eylem 1 Temmuz günü Eski Pazar yerinde toplanarak başladı.

Buradan Hacı Bektaş Veli Parkı’na yürüyüş yapan HDK caddeyi trafiğe kapattı. Sloganlarla parka gelen kitleye Kuruçeşme halkı yoğun ilgi gösterdi.

Yoldan geçen araçların korna çalarak destek verdiği eyleme mahalle halkı balkonlardan ve camlardan çıkarak alkışlarla destek verdi.

Sloganlarla parka gelen kitle burada ilk olarak Sivas şehitleri şahsında tüm devrim ve demokrasi şehitleri için saygı duruşunda bulundu. TKP 1920’nin de destek verdiği eylemde basın açıklamasını Necla Özdemir Cenan okudu.

Cenan Sivas’ta yapılan katliamın önceden planlı olduğunu belirterek, “2 Eylül darbesi ile hesaplaştığını söyleyen AKP, Kerbela’daki katillerden farklı bir zihniyette olmadığını gösteriyor. Kendinden önceki hükümetler gibi resmi devlet zihniyetini devam ettiriyor. 1938 Dersim Katliamı’nı yapanların izinden gidip Seyid Rıza’yı katledenler gibi Alevilerin katillerini aklıyor ve Roboski’de Kürt halkını katlediyor” dedi

Eylem “Yaşasın devrimci dayanışma” sloganıyla son bulan eylemde 2 Temmuz günü yapılacak eylemin duyurusu yapıldı.


Merkez

İzmir Alevi Bektaşi Federasyonu bileşenleri tarafından örgütlenen etkinlik bileşenlerin 2 Temmuz Pazartesi günü Cumhuriyet Meydanı’nda toplanmasıyla başladı.

Toplanan bileşenler buradan Sümerbank önüne yürüdüler. Kordon 2’den yürüyen kitle caddeyi trafiğe kapattı. Devrimci, demokrat kurumların yanı sıra sendikaların da kendi pankart ve flamalarıyla katıldığı eylemde Partizan da kendi pankartıyla katıldı.

Sivas’ın ışığı sönmedi, yeni demokrasi mücadelemizde yükselecek” yazılı pankart açan Partizan kitlesi yol boyunca  “Önderimiz İbrahim, İbrahim Kaypakkaya”, “Sivas’ın ışığı sönmeyecek”, “Sivas şehitleri ölümsüzdür” vb. sloganları attı.

Binlerce kişinin katıldığı eylemde HDK da “Beyazıt, Halepçe, Sivas, Gazi, Roboski… Katliamların faili devlettir” yazılı ozalit açtı.

Sümerbak önüne gelen kitle ilk olarak burada Sivas şehitleri şahsında tüm devrim ve demokrasi şehitleri için saygı duruşunda bulundu.

Saygı duruşunun ardından ABF bileşenleri adına Hüseyin Görer basın açıklamasını okudu. “Madımak katliamı Türkiye halklarının gerçeği ve belleğidir. Madımakta yakılan insanlıktır. Sivas katliamı diğer bütün katliamlar gibi önceden planlanmış ve devlet buna göz yummuştur” diyen Görer sözlerine “Zaman aşımı kararının kamuoyunun vicdanını birkez daha yaralayı ateşe vermiştir. Sivas madımağı unutmadık unutturmayacağız” şeklinde devam etti.

Yapılan basın açıklamasının ardından sanatçı Nilüfer Sarıtaş da bir konuşma yaptı.

29 Haziran’dan 2 Temmuz’a yaklaşık bir haftalık süreci kapsayan 2 Temmuz anmaları Kuruçeşme Mahallesi, Egekent 2 ve Merkez’de yapılan eylemlerin dışında; Karşıyaka, Çiğli, Asarlık, Narlıdere ve Güzeltepe gibi birçok mahallede yapıldı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu