GüncelManşet

2 Eylül Festivali panel ve konserlerle sürdü

İstanbul: 11.si düzenlenen 2 Eylül Festivalinin son gününde (1 Eylül) Ortadoğu’daki halk hareketleri üzerine panel ve konser düzenlendi.

Festivalde Partizan, ESP, DHF, Alınteri gibi devrimci kurumlar stant açarak yer aldı.

Program “Ortadoğu, Türkiye ve Dünya’da halk hareketleri” başlıklı panelle başladı. Panele konuşmacı olarak ESP adına Ziya Ulusoy, HDK adına Ali Kenanoğlu ve Gülistan Özdemir katıldı.

Panelde ilk konuşmayı yapan Ziya Ulusoy, Tunus ve Mısır’da geçmiş dönemlerde ortaya çıkan direnişleri aktararak, ayaklanmanın da bu anlamda militarist faşist diktatörlere karşı geçmişten gelen öfkenin bir sonucu olarak ortaya çıktığını belirtti. Ayaklanmada yer alan kitleyi işçilerin, gençlerin ve küçük burjuvazinin oluşturduğunu belirten Ulusoy, ayaklanmada devrimci güçlerin ve sendikalarından önemli rol oynadığını belirtti. Son olarak Rojava devrimi üzerine konuşan Ulusoy, Rojava’nın da en az Mısır ve Tunus kadar mücadeleye katkısının olacağını belirtti. Ulusoy’un ardından konuşan Gülistan Özdemir, ABD’nin Suriye’ye karşı savaş politikasının ana eksenini Rojava devriminin belirlediğini belirtti. AKP ve CHP’nin Irak ve Suriye’de Kürtlerin düşmanlarıyla görüştüğünü belirten Özdemir, Kürtlere destek olmak için AKP ve CHP’ye karşı mücadele örülmesi gerektiğini belirtti. Özdemir’in ardından Ali Kenanoğlu konuştu. Suriye’de süregelen savaştan bahseden Kenanoğlu, savaştan kaçarak ülkemize gelen Kürt’lerin ve Alevilerin durumuna dikkat çekerek, dayanışma çağrısında bulundu.

Panel soru-cevap bölümünün ardından sona erdi.

Panelin ardından konser programı Grup Sılam’ın müzik dinletisiyle başladı. Grup Sılam’ın müzik dinletisinin ardından Ümraniye Belediyesi’nde çalışırken KESK’in Sesi bildirisini dağıttığı için hakkında “Memurluktan Çıkartma” soruşturması açılan Hasan Güzel konuştu. Güzel, belediyenin sendikal mücadeleye karşı tavrını protesto etmek için 9 Eylül’de yapacakları basın açıklamasına çağrı yaptı.

Konser programı daha sonra Grup Munzur’un ezgileriyle devam etti. Grup Munzur’un sahne almasıyla alanda İbrahim Kaypakkaya dövizleri açıldı. Grubun “Gece Kondu Şehitleri” isimli parçası kitle tarafından ilgiyle karşılandı. Grup adına yapılan konuşmada, kanser hastası devrimci tutsak Abdullah Kalay’ın durumuna dikkat çekilerek, “Hasta tutsaklar serbest bırakılsın” denildi.

Festivalde ayrıca, Tolga Sağ ve Muharrem Temiz’de sahne aldı.

Konser festivalin son etkinliği olan, 2 Eylül akşamı yapılacak olan anma yürüyüşüne çağrı yapılarak sonlandırıldı.

 

[widgetkit id=302]
Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu