Güncel

1Mayıs Mahallesinde Alevilere yönelik saldırıya tepki

Malatya’da Alevi aileye yönelik saldırı 30 Temmuz günü1Mayıs Mahallesinde yapılan bir yürüyüşle protesto edildi. Devrimci ve demokratik kurumların öncülüğünde toplanan kitle Pir sultan Abdal Kültür ve Dayanışma Derneği’nin önünde toplanarak 1 Mayıs Mahallesi girişine kadar alkış, slogan ve ıslıklarla tepkisini dile getirdi.

Sayıları 2000 kişiye ulaşan kitle 18 Mayıs caddesine doğru yürüyüşe geçti. Coşkulu kitle, sık sık “faşizme karsı omuz omuza”, “Malatya Sivas olmayacak”, “halkımız saflara hesap sormaya” sloganlarıyla yürüyüşe çağrı yapıldı. Coşkulu kitle alkışlarla tepkilerini dile getirdi. Çevredeki halkın yürüyüşe katılımıyla kitle yaklaşık 3000 kişiye ulaştı. 1Mayıs mahallesi son durağına gelen yaklaşık 3000 kişi 15 dakika oturma eylemi gerçekleştirdi.

Oturma eyleminden sonra kitle adına Pir sultan Abdal Kültür ve Dayanışma Derneği başkanı Metin Arslan basın metnini okuyarak, Alevi toplumunun yeni bir saldırıyla karsı karsıya kaldığını, AKP hükümetinin “ustalık döneminde” Sünni İslam refleksiyle, Alevi toplumunun inançlarını, kültürünü yasaklamakta ısrar ettiğini, yakarak imha etme politikalarının devam ettiğini söyledi.

Metin Arslan konuşmasına şöyle devam etti: “Maraş’ı, Sivas’ı unutturmak isteseler de bugün Malatya’da yaşananlar yargıtay’ın Alevi inancını ve cemevlerini ibadethane saymayanlar, yasalarını yargı kararlarınını arkasına siper edip saldırıyorlar”

Eylem, Pir Sultan Abdal Kültür ve Dayanışma Derneği, Partizan, Temel Haklar ve Özgürlükler Derneği, DHF,  Alınteri, ESP, 2 Eylül Kültür ve Dayanışma Derneğinin çağrısıyla örgütlendi.(1 Mayıs Mahallesinden bir Partizan)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu