GüncelManşet

19 Aralık katliamı lanetlendi, direniş selamlandı!

 

Ankara: 19 Aralık hapishaneler katliamı Ankara Düşünceye Özgürlük Girişimi, Alınteri, DHF ve HDK’nin birlikte örgütlediği ve birçok demokratik örgütün de destek verdiği kitlesel bir yürüyüşle anıldı.

İnsan Hakları Anıtı önünde buluşan kitle Meşrutiyet, Mithatpaşa ve Ziya Gökalp caddelerini belli bir süre trafiğe kapatarak Sakarya Caddesi’ne ulaştı.

“Kanla yazılan tarih silinmez” “Bedel ödedik bedel ödeteceğiz” “Bijî Berxwêdana Zindanan” “Yaşasın Devrimci Dayanışma” sloganlarının atıldığı ve devletin faşist, katliamcı yüzünün teşhir edildiği yürüyüşün ardından basın açıklaması yapılırken, ölüm orucu gazileri ile aydınlar da katliama ve direnişe dair düşüncelerini aktardı.

Egemen sınıfların kendi düzenlerinin devamı için katliamlara ihtiyaç duyduklarının belirtildiği basın açıklamasına şu şekilde devam edildi; “Devlet bu zulüm tarihini ne kadar unutturmaya çalışırsa çalışsın. Emekçi halklarımızın belleğinden silemeyecek. Toplumsal belleğimiz, Maraş’ta karnındaki bebeğiyle katledilen kadını, 19 Aralık’ta fosfor bombalarıyla katledilen devrimcileri, Roboski’de savaş uçaklarıyla bombalanarak katledilen çocukları unutmayacak. Kanla yazılan Tarih silinmez.”

“Gözlerimiz güneşi gördüğü sürece sizleri affetmeyeceğiz.”

Basın açıklamasının ardından katliam sırasında Ümraniye ve Burdur hapishanelerinde direnişi sürdüren iki ölüm orucu gazisi de düşüncelerini belirtti.

Ümraniye hapishanesinde tutsak olan Çiğdem Diren Sarısülük devletin baskılarını artırdığı vakitlerde hapishanelerde tarih sayfalarına yeni direnişlerin eklendiğini belirterek, 19 Aralık’ın aynı zamanda devrimci dayanışmanın büyütüldüğü bir tarih olduğu vurguladı.

Burdur Hapishanesin’e devletin yaptığı saldırıyla kolunu kaybeden Veli Saçıl ise Burdur Hapishanesi’ne Vali’nin özel çabalarıyla, devletin gücünü göstermek için saldırdığını, saldırıda kolunu kaybettiğini ve daha sonra kolunun bir köpeğin ağzında bulunduğunu vurgularken yaşanılan hukuksuzluklar ve katliamla ilgili girişimlerin hepsinin sonuçsuz kaldığını keydetti.

Yazar aydın Temel Demirer ise 19 Aralık’tan Roboski’ye yakın tarihimizin TC’nin özü, bu özde de katliamın olduğunu vurgulayarak “Zulüm oldukça Diyarbakır sokaklarında, Roboski’nin dağlarında direniş devam edecektir… Gözlerimiz güneşi gördüğü sürece sizleri affetmeyeceğiz. Sadece affetmeyeceğiz değil, unutmayacağız.” dedi.

Partizan’ın da HDK saflarında katıldığı eyleme SDP, Halkevleri, Kolektif, Liseli Genç Umut, Devrimci Yolda Özgürlük, Kaldıraç, Dev-Lis, EMEP, Emek Gençliği, Söz Dergisi, Öğrenci Dayanışması da destek verdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu