GüncelManşet

19-22 aralık katliamı lanetlendi

İstanbul: İHD İstanbul Şubesi Cezaevi Komisyonu, 19-22 aralık katliamını Tünel’den Taksim meydana yaptığı yürüyüşle lanetledi, hayatını kaybeden 28 devrim şehidini andı.

19-22 Aralık 2000’de 20 hapishaneye eş zamanlı yapılan operasyonla 28 devrimci şehit olmuş, katliamı gerçekleştiren devlet aymazca bu katliamın adına “Hayata Dönüş Operasyonu” adını vermişti. Katliamın 12.yılında ülkenin bir çok yerinde olduğu gibi İstanbul’da da katliam lanetlendi, şehitler anıldı.

Saat 19.00’da İHD’nin çağrısıyla Taksim Tünelde toplanan kitle sloganlarla buradan taksim meydana yürüdü. “19 Aralık katliamını unutmadık, unutturmayacağız” yazılı pankartın arkasında yürüyen yüzlerce kişi, “işkenceye son”, “Katliamın 12. yılındayız bir daha asla”. “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek” vb. yazılı dövizler taşında.

Yol boyunca “Katil devlet hesap verecek”, “Devrim şehitleri ölümsüzdür” ve “19 Aralık’ı unutma unutturma” sloganlarını atan kitle taksim meydanda basın açıklaması yaptı.

Kitle adına açıklamayı İHD İstanbul Cezaevi Komisyonu üyesi Sevim Kalman yaptı. Dönemin Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Ali Suat Ertosun’a “Devlet üstün hizmet madalyası” verildiğini hatırlatan Kalman  “Aradan 12 yıl geçmesine rağmen halen yaşamını yitiren tutuklulara ait eşyaların ve kamera kayıtlarının kayıp olduğunu” belirtti.

Kalman, kadın tutsakların yanarak kömürleşmelerine, sağ kalanların vücutlarının erimesine neden olan kimyasalların niteliği konusunda da bir inceleme yapılmadığını söyleyerek “19 Aralık katliamı, halka karşı bir şiddet mekanizması olarak örgütlenmiş bulunan devletin gerçekleştirdiği en kanlı katliamlardan biri olarak tarihe geçti. Bizler ne pahasına olursa olsun adalet istemeye devam edeceğiz ve hesaplaşmaktan asla vazgeçmeyeceğiz.” dedi.

Yürüyüşe, ESP, Kaldıraç, ÖDP, HDK, Partizan ve Halkevleri de destek verdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu