Güncel

15 Ekim’de tüm PKK ve PAJK tutsakları açlık grevine katılıyor!

İstanbul: Onlarca hapishanede süren açlık grevleri yeni hapishanelerde onlarca PKK ve PAJK tutsakların katılımıyla büyüyor.

12 Eylül’de Abdullah Öcalan’a yönelik tecridi protesto etmek için PKK ve PAJK tutsaklarının başlatmış olduğu süresiz-dönüşümsüz açlık grevi birçok hapishanede onlarca tutsağın katılımıyla yayılıyor. 15 Ekim’de Türkiye ve Türkiye Kürdistan’ında bulunan tüm PKK ve PAJK’lı tutsaklar açlık grevine katılacak. 

PKK ve PAJK’lı adına açıklama yapan Deniz Kaya, “Önderliğimiz ve hareketimiz dışında hiç kimsenin sesini duymayacak ve işitmeyeceğiz” diyerek hiçbir koşulda geri adım atmayacaklarını vurguladı. Şuanda 39 hapishanede sürdürülen açlık grevinde 380 tutsak olduğunu belirten Kaya, “PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın sağlık, güvenlik ve özgürlük koşullarının sağlanması ve anadilde eğitim ve savunma önündeki engellerin kaldırılması” talepleri doğrultusunda açlık grevini 32 gündür devam ettiklerini ve açlık grevinin 15 Ekim’de yayılarak devam edeceklerini belirti.

Kaya yaptığı açıklamada, Önderliğimizin tecrit altında tutulduğu, can güvenliğinin olmadığı, halkımızın her gün, her saat ırkçı rejimin asker-polisi tarafından fiziki, siyasal, kültürel soykırım ve işkencelere uğradığı bir ortamda, çıplak bedenleri dışında hiçbir şeyi olmayan bizlerin geri adım atacağı düşünülüyorsa, çok ham hayaller içinde olduğunuzu görmeniz gerekiyor” dedi.

Zorla müdahaleyi, tedavini kabul etmeyecekleri, olası bir müdahalede buna karşı koyacaklarını dile getiren Kaya “Tüm halkımızı, tüm devrimci ve demokrat kamuoyunu, halkımızın tüm dostlarını, ailelerimizi taleplerimizle buluşmaya, halklarımızın özgürlüğü ve demokrasisini kurmak için süresiz dayanışma ve kesintisiz eyleme, serhıldana çağırıyoruz. Bu çığlıklarımızı duyun. Kürdistan halkı soykırım tehdidi altındadır, cezaevlerinde bulunan arkadaşlarımız ölüm sınırındadır, önderliğimiz vahşi bir işkence altındadır. Kürdistan Vietnam günlerini yaşamaktadır. Bakanlık ve cezaevlerindeki işkenceci ekipleri-gardiyanları uyarıyoruz” dedi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu